| anonim_4396 a întrebat:

Am 12. Sunt singurul care are probleme cu parintii(se cearta)?
Sincer nu stiu ce sa fac..Mereu tipa la mine si eu incep sa dau pumni in usa si iarasi ma cearta...

4 răspunsuri:
| Alicezzz a răspuns:

Ai doar 12 ani, esti la varsta la care totul iti pare aiurea si fara sens, doresti sa fi lasat mai liber, toti au pretentii la tine, tu doresti libertate deplina, iti pare ca nimeni nu te intelege, ca toti doresc ceva de la tine si tu nimic de la ei! Esti in perioada in care toti adolescentii au probleme de genul asta, dar tu tr sa te gandesti ca parintii nu iti vor raul iar tu nu tr sa raspunzi cu violenta, o faci pentru ca primesti violenta verbala si de aceea raspunzi si tu la fel de violent, incerca sa discuti cu mama sau cu tata sa le spui ca atitudinea lor de a tipa sau urla la tine, te deranjeaza. Probabil ei sunt stresati, job, griji, viata cotidiana si nu mai au rabdare sa iti explice cu frumosul, dar daca tu ii atentionezi legat de atitudinea lor fata de tine este imposibil ca ei sa nu se schimbe!

| Sticket a răspuns:

Arde-o indiferent.Raspunde de genu:da, bine, sigur.Si nu te mai enerva, iti irosesti energia.

| CM_Mada_1992 a răspuns:

Nu esti singurul! toti avem "probleme" cu parintii! dar la varsta ta, sa reactionezi asa, nu e deloc bine! incearca sa nu le mai dai motive de suparare din care poate sa iasa o cearta urata! sau incearca sa nu dai importanta si sa nu pui chiar tot la suflet si sa iti pastrezi calmu! parerea mea!

| Everdeen a răspuns:

Stai linistit. Asa e in perioada adolescentei. Ai impresia ca parintii sunt impotriva ta. Si mie mi se intampla asta destul de des. Incearca sa faci ceva ce te relaxeaza: asculta muzica, vizioneaza un film. O sa fi mai binewinking