| mihaelacapsunika a întrebat:

am 13 ani si cintaresc 60 kg la 167 este normal? Mi se pare ca nu sunt grasa, dar cifrelele ma fac un pic de alta parere, ati putea sa-mi spuneti cum sa slabesc sanatos?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta cu cifrele este o adevarata prostie! Doi oameni cu aceiasi greutate si inaltime pot sa arate complet diferit. Unora li se depune grasimea uniform, altora mai mult pe fund, abdomen, sani, pulpe etc. Daca atunci cand stai in fata oglinzii complet goala si tu consideri ca arati ok nu trebuie sa-ti pese de cifre. Mai relevante sunt masurile in cm pentru ca vezi cu exactitate care sunt proportile. Eu am 160 si 60 de kg, asta deja ma face extrem de grasa, nu? laughing Dar sunt 95 65 95. Daca as avea 50 de kg cred ca as fi extrem de slaba.

| MentalHolocaust a răspuns:

De obicei e bine sa ai cu 10 kg mai putin decat înălțimea gen daca ai 1, 68 e ideal sa ai 58 de kg si ca sa mananci mai sanatos trebuie sa manânci la ore fixe, putin si des si cat mai multe legume si fructe (fara multe prajeli etc)

| Snak1998 a răspuns:

Fiecare cu constitutia lui, cifrele tale sunt putin mai neobisnuite pentru 13 ani, dar daca tu consideri ca arati bine nu ai de ce sa iti faci griji.
In principiu mananca mai multe fructe, si alege macar trei zile pe saptamana in care sa iesi dimineata si sa alergi 20 de minute. Bafta!