| xGamerZ212 a întrebat:

am 15 ani si am o problema destul de grava (sau cat credeti voi ca e grava),imi cade parul,destul de mult,cand imi pun mana in cap si dau cu ea prin par imi cad destul de multe fire,cand ma spal pe cap nici nu mai zic,cum pot remedia situatia?
e ceva normal sau anormal?
o sa fiu chel? doamne fereste, in familia mea nu au fost oameni cheli dar cine stie, va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

WOW! Cica daca nu-ti cad zilnic peste 80 de fire de par esti bine, pai daca-ti cad 80 de fire pe zi in mai putin de un an esti chel.
Nu crede asemenea tampenii.
Si eu am intampinat aceasta problema de curand, mi-am schimbat tunsoarea, si banuiesc ca din aceasta cauza radacina a avut de suferit, fiind oarecum fortata deoarece imi dadeam parul in alt sens fata de cel in care era "obisnuit", astfel incat imi cadeau si mie foarte multe fire de par cand bagam mana in par si desigur la spalare.
Intre timp am cumparat un alt sampon, Alpecin Double efect, in primele aplicari nu-mi parea mare diferenta, probabil fie nu se mai puteau salva acele fire, fie faceam eu ceva gresit, insa acum observ o diferenta mai mult decat semnificativa, rar sa mai imi ramana cateva fire de par in mana cand o trec prin par.
Ca tot vine iarna ma gandesc sa ma tund 0 sau foarte scurt astfel incat sa nu-mi mai fie asa de solicitata radacina, sa se poata forma dupa noua tunsoare si desigur sa vad daca se va imbunatatii situatia sau daca va persista problema.

3 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Daca nu iti cad zilnic mai multe de 80 de fire de par din podoaba capilara esti bine, daca iti cad mai multe, este bine sa te duci la doctor, sau sa vorbesti cu parintii tai.

| Teo29 a răspuns:

Spala te cu sapun moale de la hofigal. Dupa aplica o masca cu chelstop. Citeste instructiunile pe prospecte. Ia si niste vitamine pentru par cateva zile.

| VreauSaAjut2000 a răspuns:

Salut, nu cred ca este ceva normal sa-ti cada parul asa cum ai spus tu, eu spun ca cea mai buna varianta ar fi sa vorbesti cu parintii tai cat mai rapid, inainte sa se agraveze, Doamne fereste.
Cea mai buna solutie ar fi sa vorbesti cu parintii tai, pentru ca ei or sa fie cei care te vor duce la doctor.