| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si su t la liceu. Am o problema cu timiditatea de care as vrea sa scap. In copilarie, pana in clasa a 5-a nu eram timid deloc, vorbeam cu toata lumea. De cativa ani totul s-a schimbat(din clasa a 6-a sau a 7-a) am o teama de a vorbii cu oamenii care nu ii cunosc sau sunt mai distanti(care nu ii vad prea des, rude indepartate). Tot dupa clasa a 5-a nici la ore numai raspund pentru ca am o teama sa nu gresesc(asta cred ca se datoreaza profesoarei de romana din gimnaziu pentru ca daca intreba ceva, eu ridicam mana, ma punea si greseam, pur si simplu imi punea puncte in -, in + nu punea daca raspundeai gresit si asa am hotarat sa numai raspund)...dar am inceput sa numai raspund nici la alte ore. Teama de oameni nu stiu de unde este sad eu din clasa a 2-a am inceput sa ma ingras, dar nu am avut probleme pana in clasa a 5-a aveam prieteni, nu ma insulta nimeni, vorbeam cu toata lumea. Dupa au inceput cei din clasa sa rada de mine, sa ma porecleasca si asa am inceput sa cred despre mine ca nu sunt un tip placut. Eu incep sa fiu normal de abia ce cunosc persoanele noi...adica sa rad, glumesc, multe persoane mi-au spus asta. Dar as vrea sa pot sa ma comport cu toata lumea asa din prima, chiar daca nu ii cunosc si as vrea sa-mi rezolv si problema cu raspunsul la scoala (de multe ori stiu raspunsul, dar mi-e teama de esec). Cum fac sa numai fiu asa tipid cand intalnesc pe cineva si cum fac sa imi rezolv fricande esec?

1 răspuns:
| Forev?rTughed?r69 a răspuns:

Buna.
Am fost si eu situatia ta, si la fel ca noi au fost multi altii. Timiditatea este ceva normal, care se poate depasi cu putin efort. Uite un ghid foarte bun despre cum sa nu mai fii timid - http://goo.gl/U7uT0F. Pe mine m-a ajutat.
Si in legatura cu teama de a raspunde: asa e in viata, toti mai gresim. Daca stai si nu zici nimic nu te vei ajuta cu nimic. Vei deveni un anonim. Implica-te, raspunde, chiar daca gresesti, nimeni nu s-a nascut perfect si invatat. Mult succes in continuare.