| Phoenix15 a întrebat:

Am 15 ani si sunt in clasa a 9-a si as dori sa ma las de scoala pentru ca nu-mi mai place deloc e urat si cand ma gandesc ca am numai note de 2 mai tare m-i se uraste si sa cumpar o carte sau prin alta metoda si sa invat o meserie(zidarie,mecanica auto, bucatarie...).
1.Ma angajeaza cineva? Sau pot sa o fac de unul singur?
2.La liceul meu am de ales dintre aceste meserii:mecanica-auto,mecanica-agricola,electrician,elec trician in automatizari,protectia mediului,contabilitate si mai era ceva cu
transporturi(eu sunt la contabilitate).Si mi-e mi-ar place zidaria si de ce sunt obligat sa invat una din meseriile astea?(cele stiinte sociale, filologie si stiinte ale naturii sunt ocupate iar mate info nu-mi place)

Răspuns Câştigător
| Ciobanu_Valentin_1994 a răspuns:

E complicat dar in ziua de azi fara scoala nu prea poti face nimic. Nu vezi pana si cei cu facultate si master si tot felul de scoli stau acasa fara servici ori sunt plecati in afara asa un sfat ar fi sa termini 12 clase sa ai o meserie la baza. Avand diploma, un patron se uita alfel la tine. N-are rost sa iti risipesti copilaria si sa muncesti in constructii. Cat crezi ca ai sa rezisti muncind asa?
Gandeste-te la ce ti am spus! Crezi ca ai sa poti munci toata viata in constructii? Gandeste-te bine ca meseria asta nu e deloc usoara.