| Mihai99182 a întrebat:

Am 16 ani. Acum o saptamana am aflat ca o fata ma place, pana atunci nu am bagat-o in seama dar de atunci a inceput sa-mi placa si mie de ea din ce in ce mai tare. E de aceeasi varsta cu mine si nu am avut curajul inca sa o bag in seama, nu stiu ce sa-i spun, cu ce sa incep. Ne intalnim in fiecare zi in autobuz. Ma puteti ajuta, va rog?

Răspuns Apreciat de Editori
| Tentacle111 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa iti faci curaj sa mergi la ea. Probabil ca e destul de infiorator cand iti imaginezi acest lucru. Eu unul as incerca sa ma asez langa ea (o intrebi daca e liber prima data, fii gentleman). Incearca sa deschizi conversatia cu orice subiect (gaseste ceva pe loc daca poti, fii spontan, fa-o sa rada, orice), iar apoi te introduci. Aici urmeaza partea in care discuti cu ea pana ajungeti la destinatie. Iar ca incheiere, poti sa ii spui ca ti-a facut placere sa vorbesti cu ea. Nu trebuie sa faci totul din prima zi, poti sa vorbesti cateva zile cu ea(sau chiar si mai multe, daca simti ca nu esti pregatit, dar nici sa exagerezi) si dupa sa ii spui ca o placi(incearca sa nu faci asta in autobuz laughing eventual intr-un parc sau cel putin undeva afara). Ar trebui sa fii fericit, pentru ca deja te place, ceea ce iti usureaza cu mult situatia.

2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Ai putea spune asa: "Buna! Eu sunt Mihai. Pe tine cum te cheama?"
Conteaza mult si ce mai stii despre ea pentru a lega o conversatie. Discuta mult despre ce o preocupa pe ea si putin despre ce te preocupa pe tine.

| Ela05 a răspuns:

Bună.
Cred că ai putea începe cu un simplu "Bună, ce faci?", nu?

| Mihai99182 explică (pentru Ela05):

Cel mai banal lucru pe care i l-as putea spune e "buna, ce faci?" Pentru ca ma intalnesc cu ea in autobuzul care o duce la scoala laughing