| IonutPetre12 a întrebat:

Salut Tpu.Am 16 ani. De 1 an am inceput sa beau aproape zilnic 1l de bere.Un bunic de al meu a facut tumoare la creier si acum s-a dus. E posibil sa patesc asa si eu? Si tata are obiceiul de a bea, bineinteles cu mult mai mult decat mine.

Răspuns Apreciat de Editori
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Daca continui sa consumi alcool in continuare ai toate sansele! Consumul de alcool cu moderatie este ok uneori, insa obiceiul de a bea zilnic este deja un viciu - viciu pe care o sa-l transformi intr-o rutina zilnica daca vei continua si nu este bine deloc. Ai 16 ani, creierul tau nu este dezvoltat in totalitate si risti tulburari la nivelul acestuia, sa nu mai vorbim ca, cu timpul, poti dezvolta diferite boli la nivelul ficatului sau la nivelul inimii, boli precum ciroza.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dar ție ți se pare normal să bei la vârsta asta?

| alina2k18 a răspuns:

Las-o mai moale. O bere mica 330ml in weekend si atat.
Nu are legatura tumora bunicului cu berea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu. Alcoolul e toxic, egal cu otravă.
Bagi în tine diluat 100 ml de alcool.
Dacă le-ai bea nediluat, ai simți cum îți arde mațele.
Face multe rele, Cel mai mare rău îl face ficatului, care luptă cu otrava. Astfel, te îndrepți încet încet spre ciroză la ficat. Nu vei deceda ca bunicul, ci de insuficiență hepatică. Sau poți merge în China să faci un transplant de ficat dacă ai 50000 $.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bei mai mult și decât mine și am 28 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1 litru de bere comună egal 50 ml de alcool. E ca și cum ai primi zilnic o lovitură la box, upercut la ficat. Azi puțin, mâine puțin, curând te duci și tu după bunicul.