| rumi36 a întrebat:

Salut TPU, am 16 ani și am fost recent diagnosticata cu o formă rară de cancer( limfom cu celulă mare T) iar astăzi am luat pentru prima dată citostatice.Din fericire este localizat la coloană și nu a format metastaze în corp, motiv pentru care sunt recunoscătoare.
Acum, apare problema prin care trec toți pacienții oncologici și anume alopecie. Există vreo metodă prin care pot să previn pierderea părului? Înțeleg că pot să cumpăr peruci și că ulterior o să-mi crească părul dar impactul psihologic va fi unul destul de mare în special pentru că părul meu e moale și frumos...
Am înțeles că există anumite căciuli care răcesc scalpul și previn circularea citostaticelor prin vasele din scalp dar mi se pare destul de scump.
Există alternative prin care îmi pot răci scalpul homemade? Sau alte modalități?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare teribil de rau pentru starea ta de sanatate si te sustin psihic in lupta asta, prin care eu insami am trecut si am invins-o. Stiu prin ce treci si si stiu ca trebuie sa te focusezi pe rezultate bune, sa fii pozitiva si sa accepti numai ce-i bun in viata ta.

Caderea parului se intampla la mai toate tratamentele cu citostatice, dar asta nu ar trebui sa fie o rusine, dimpotriva, nu ai facut nimci rau sau dezonorant incat sa te ascunzi.
Citostaticiele infulenteaza si sistemul tau hormonal si caciula aceia nu ajuta la nimic, fiindca parul va pica oricum, fiind un grad de toxicitate foarte mare. Tunde-te foarte scurt cand incepe sa casa, sau rade-te in cap si cum vine toamna, poti purta un fes sau caciulita iar in primavara vei avea din nou par pe cap, fara probleme.

Focuseaza-te pe tratement si mai putin pe ce spun rautaciosii, fiindca prostia nu o poti elimina niciodata, dar iti poti face singura un mare rau, ceea ce tu nu ai nevoie la varsta asta.
Sanatate multa si recuperare usoara!

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu ti-a prezentat metoda cu casca? Exista o casca speciala care se pune in timpul sedintelor de chimio si nu iti va mai afecta parul. Cum adica homemade? Daca exista ceva homemade crezi ca ar mai fi oameni care au ramas fara par dupa chimio?

| JohnnydeFeer a răspuns:

Chiar imi pare rau pentru starea ta de sanatate, Solutie sa previna pierderea parului hmm, Foloseste uleiuri care favorizeaza cresterea parului, Exemplu ulei de cocos sau ricin, Folosesti un sampon cat mai natural fara chimicale, Mai exista si implant de par, Cum ar fi pastile dar nu stiu ce efecte pot avea sau daca functioneaza, Am incercat sa iti dau niste idei, Pe internet gasesti mai multe articole, Sanatate multa Dumnezeu cu tine!, Poti invinge cancerul fii tare!