| AndreiZeko a întrebat:

Am 17 ani impliniti pe 6 noiembrie, am 1.70 inaltime si 52kg.
Ma intreb daca mai cresc ceva in inaltime, am avut 1.67 in generala, am jucat ceva baschet si in aprox. 2 luni m-am oprit la 1.70 acum mult timp.
Mama mea are 1.67 inaltime iar tatal meu are 1.83.
Ce pot face pentru a mai pune in inaltime? am ceva probleme cu spatele si o sa urmez un tratament la spital.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Slabe sperante de a mai pune cativa cm in plus fata de inaltimea actuala. Se pare ca mostenirea genetica transmisa de mama ta s-a impus in fata informatiei genetice transmise de cromozomii tatalui tau. Sportul ajuta ma mentinerea sanatatii optime dar in nici un caz nu favorizeaza cresterea in inaltime a nimanui. Exista milioane de sportivi de performanta din toate ramurile sportive a caror inaltime este chiar mai mica decat media generala. Multa sanatate!

1 răspuns:
| CiocanN a răspuns:

Stai liniștit. Pana la 21 de ani ai timp sa cresti