| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.

Am 18 ani, sunt clasa a11a și am o problema.

Din clasa a 9a până acum nu am reușit să mă integrez foarte bine.

Am vorbit cu câțiva colegi dar nu s-a legat foarte multe

PS:Eu locuiesc într-un sat dar stau la internatul liceului..la oraș.

Problema este că ei la început au,,tras" de mine dar eu i-am respins pentru că eram prea rușinos.

Îmi spuneau:

-,,Salut, nu vrei sa mergi cu noi in pauza?"
-,, Buna, nu vrei sa vii cu noi la o cafea?""..etcc

Acum 2 zile am făcut 18 ani și chiar mă gândeam să mă las de școală pentru că mă simt singur...dar m-am gândit mai bine si am decis un lucru.

Vreau ca in Septembrie când revin sa mă integrez...

Nu știu cum o voi face, nu știu ce se va întâmpla dar vreau să mă integrez pentru că vom mai sta 1 an împreună și vreau să leg niste prietenii

Vreau să mă ajutați cu niste sfaturi

Mai are rost sa incerc?
E prea târziu?

*In grupul meu de prieteni(cei din sat) sunt o fire foarte vorbareață..glumesc.

Aici în clasa pur și simplu nu am putut.

Țin să menționez că, colegii sunt cu capul pe umeri..nu fumează nu au anturaje...

Doar că eu i-am respins și ceva îmi spune că și-au făcut o părere cam rea despre mine.

Va rog foarte mult să mă ajutați.

Dau funda la cel mai bun răspuns.

3 răspunsuri:
| edisor21 a răspuns:

Salut, in legatura cu problema ta, tot ce as putea sa iti zic din propria experienta e ca nu ai nimic de pierdut daca incerci sa te "reintegrezi" intr-un fel sau altul cu colegii tai de la oras, chiar daca au tras de tine dupa spusele tale. Nu are rost sa stai pe margine. Incearca sa iti traiesti viata la maxim si sa nu mai stai rusinat sau retras. Daca vei incerca acest lucru o sa vezi ca lucrurile se vor transforma in bine. ( Sa ai in vedere de a-ti cere scuze cand vei incepe acest lucru, in semn de respect pentru colegii tai). Si eu la inceputul clasei a-9-a de exemplu am fost foarte retras din punct de vedere social, stateam cu orele pe Call of Duty si nu vedeam cu trecea viata pe langa mine. Schimbarea a fost in momentul in care m-am trezit la realitate si am vazut ca nu pierd nimic daca incerc sa ma integrez. Acum sper ca sfaturile mele te-au ajutat sa iei decizia corecta si sa fi fericit pentru ca ai facut-o. Succes si tot respectul din partea mea.
Ma doare mana la cat am scris.

| LisaJulie a răspuns:

Tu trebuie sa inveti sa socializezi iar acest lucru îl poți învața doar lăsând device-urile și ieșind în lume! Mergi cu colegii la sucuri, la plimbări sa faceți poze în parc, telefonul folosindu-l doar pentru poze! Sunt sigura ca ai ceva în comun cu colegii, filme, seriale, sport, viata de familie! Și în sat trebuie sa ieși mai mult! Eu am locuit când eram mica intr-o comuna la munte și ieșeam în fiecare zi la joaca! Apoi m-am mutat intr-o comuna aproape de București și la fel! Diferența este ca noi nu luam smartphone-urile

| Violleta2022 a răspuns:

Viitorul si cariera ta profesionala depind de acest ultim an de liceu, adica a XII_a si de BAC, contand mai mult in viitor decat o prietenie cu un coleg de liceu, cu care ai toate sansele sa nu te mai intalnesti dupa ce termini liceul, deoarece fiecare isi face viata asa cum isi doreste, iar pentru tine ar fi timp pierdut fara rost.

Apoi, abandonand scoala in clasa a XI-a vei ramane intotdeauna muncitor necalificat sau taran la camp, fara sanse sa poti face o profesie "calificata", fiindca nu ti-ai terminat liceul si nu ai luat BAC-ul.

Nu te ineca ca tiganul la mal, taman acum cand mai ai doar un singur an de liceu, termina-l si ia-ti BAC-ul, ca-i mare pacat de 3 ani sacrificati deja.

In ce privesc prietenii, daca nu ai facut click cu nici unul in astia 3 ani cat ai stat alaturi de ei, atunci este clar ca nici unul nu-ti merita prietenia si nu te mai stresa inutil acum, ca-ti poti face prieteni dupa terminarea liceului, la noul loc de munca sau cine stie, poate la facultate daca la anul vei decide asta.