| Gorila12 a întrebat:

Salut TPU, am 20ani, nu am avut nici macar o prietena pana acum. am fost timid de cand eram mic, dar in timp am devenit mai vorbaret. Ma intrebam oare de ce pana la varsta asta nu am nici o relatie cand colegii mei au avut cu totii. M-am apucat de fumat crezand ca o sa fiu mai cool si acum nu ma mai pot lasa si tot nu am prietena, arat chiar foarte bine, insa nu am avut fete care sa ma placa. Am vorbit cu multe fata in fata, dar niciuna nu a parut interesata de asta. Mai tarziu nu mi-am mai putut abtine si am facut dragoste pe bani. Stiu ca multi o sa spuna ca nu esti in stare etc dar sunt, pur si simplu mai mult nu s-a putut. Am avut mereu un umor prost, faceam glume proaste ce enervam pe colegii de la facultate. Majoritatea feteleor pe care le-am placut sunt la block pentru ca eu de tipul meu sunt sensibil si plang la orice chestie. Mereu m-am intrebat cum de nici pana la varsta asta nu am avut nici un sarut pe gura cu o fata fiind nevoit sa apelez la bani.

7 răspunsuri:
| Elena093 a răspuns:

Motive pot fii multe. Nu stiu dacă chiar arăți bine cum zici, dar totuși trebuie neapărat să-ți corectezi faza cu glumele. Poți să fii cel mai frumos din lume, dacă faci glume proaste nimeni nu o să stea cu tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu consider ca glumele de prost gust sau alea stupide pot anula instant prima impresie buna data de aspect.Plus, daca fumezi e posibil ca si asta e un factor care contribuie negativ. Unele persoane nu suporta deloc fumul sau mirosul de tigara.Ar trebui sa cauti pe cineva care nu are nicio problema cu asta sau care de asemenea fumeaza? Sau poate chiar sa te lasi.Nu e nimic cool in a baga banii lunar in cancer de plamani.E cea mai proasta investitie ever.

Din pacate nu poti sa te transformi peste noapte la 180 si sa sara toate femeile pe tine.Asadar, cel mai logic ar fi sa treci tu pe o foaie aspectele pe care doresti sa le imbunatatesti si sa te ocupi de fiecare in parte, pe rand.In felul acesta e mai bine sa faci pasi mici catre progress decat sa tot fii blocat de bagajul urias de insecuritati si nemultumiri pe care il cari in spate.

Mai ai inca timp, ai doar 20 de ani, nu 60. Daca lucrezi la dezvoltarea personala si nu lasi gandul de a-ti gasi pe cineva sa te obsedeze, lucrurile se vor aseza mult mai firesc.Si vei vedea ca va rasari soarele si pe strada ta.Succes.

| sammie a răspuns:

Dupa ce inveti sa scrii poti sa-ti cauti gagica. happy

| Hyperion7 a răspuns:

Man,faza asta cu sensibilitatea...da,pare că nu prea ai experiență.
Bine că nici eu nu pot spune că-s un guru când vine vorba de relații,însă am înțeles că fetele te testează,pur și simplu au prea multi băieți în lista care le scriu,daca tu nu te diferențiezi de ceilalți,pa relație.
Multe sunt de spus, dar puține de ascultat.
Cert e că trebuie să nu mai fii așa sensibil și să experimentezi. Exercițiul e mama învățăturii, iar pentru a acumula experiență, ai nevoie să îți faci cumva relații, fie ele și mai stângace la început!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe lucruri de care te poți bucura singur, de ce ai vrea sa termini cu libertatea atât de devreme?

| MarianWLF a răspuns:

O spui ca si cum ar fi un model care trebuie urmat, ce daca nu ai avut, e obligatoriu, scrie in fisa postului? laughing
Timiditatea e o boala, ca sa traduci acest sentiment, il poti traduce prin frica, care e buna cand trebuie sa fugi de animale salbatice, dar nu si in contexte sociale, pentru ca te retine din a da ce e mai bun din tine. Acea timiditate se poate manifesta prin mai multe probleme, nu doar prin greutatea de a comunica. Stii cand nu iti ies glumele? Cand nu le spui cu suficienta convingere de sine, ca si cum ai deranja cu ele, atunci clar iti pierzi hazul, tot din vina ta.
Lasa fetele deoparte pentru moment, si pune pe foaie ce vrei sa imbunatatesti la tine. Sportul ar fi un inceput bun, indiferent de situatie, dar ai nevoie de materile pentru dezvoltarea ta ca barbat, iti recomand sa incepi sa cauti personalitati precum Taher Sonu, Pera Novacovici, Vulpescu Andrei, pentru ca ai nevoie sa te simti confortabil cu tine, ai spus in intrebare ca "mai mult nu s-a putut", oare? Se poate mai mult, cat timp esti dispus sa lucrezi in directia aia, incepe sa acumulezi informatii, incepe sa vezi ce poti face pentru a te dezvolta ca persoana, daca ai de alergat 100 de metrii, si tu stai la linia de start plangandu-te ca trebuie sa faci cei 100 de metrii, vei ramane pe loc, si 5 ani daca nu faci un pas inainte, tot acolo vei fii, intelegi unde bat.
Dupa, restul vor veni de la sine, lucrurile incep sa se intample in favoarea ta atunci cand incepi sa evoluezi, vor veni si fetele, fara sa fii nevoit sa fugi dupa ele.

| Violleta2022 a răspuns:

"....pentru ca eu de tipul meu sunt sensibil si plang la orice chestie."

Pana la urma tu cati anisori ai, 12 sau 20?
Ca dupa comportament nu ai mai mult de 11-12 ani!