| alex99tgfsfbjg a întrebat:

am aproape 17 și de ceva timp nu mă mai înțeleg cu părinții mei, certuri nejustificate, acuzații fără motiv și amenințări că abia așteaptă să scape de mine că dacă nu-mi convine să plec. Vreau să plec de acasă dar gândiți-vă că nu mă duc la vreun băiat ci din contră vreau să mă mut în chirie și să mă angajez în alt oraș... Spuneți-mi e legal? Mă pot aduce acasă înapoi? Fără jigniri pls. Menționez că sunt clasa a 10 a 16 ani și fată... Mulțumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| Andra9pk a răspuns:

In primul rand, se intampla des in familii certuri de acest gen. Parintii spun lucruri la nervi, sunt sigura ca n-ar rezista pe bune sa te vada plecand din casa lor. I-ar durea sufletul, mai ales ca esti fata..Ca parinte, sa stii ca fata ta este plecata si este singura intr-un loc strain iti faci fel si fel de ganduri. In al doilea rand, abia isi gasesc de munca oameni cu facultati terminate, ce crezi ca o sa gasesti tu, si la 17 ani? Ai idee ce greu e sa te intretii singura? Nu ai cum sa castigi la varsta asta atat de multi bani incat sa platesti si chirie, sa mai si mananci, sa iti mai iei si farduri si de imbracat, sa mai iesi si in oras sau mai stiu eu ce. Gandeste-te mai bine. Esti fata, stii cate se pot intampla, nu? Stii cati abia asteapta sa profite de o fata tanara plecata singura de acasa?

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

După ce devii majoră vei putea face ce vrei, până atunci ești sub răspunderea părinților.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Bariel a răspuns:

Normal ca te pot aduce daca anunta politia, dar daca tu spui ca abia asteapta sa pleci...de angajat poti sa te angajezi doar cu acordul parintilor din cate stiu eu, poate ia i suparat rau cu ceva. eu iti zic sa discuti deschis cu ei si sa rezolvati problemele dintre voi