| Syrten a întrebat:

Am mai mereu o stare de nesiguranță și mă stresez când întâmpin anumite dificultăți în atingerea unor obiective, fie ele cât de banale. Mă stresez foarte tare și îmi e frică să nu eșuez. Nu știu cum să fiu mai încrezător. Mă închid în mine și mă simt foarte aiurea.
Îmi poate da cineva niște sfaturi cu care să pot să trec peste aceste stări?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Starea de nesiguranta inseamna de fapt anxietate. Pt eliminarea stresului si a anxietatii ia niste vitamine. Ori mananci salate multe, ori iei chimic, niste maximag, 1 dimineata, pe mancate. Renunta la Mc si Kfc, au ceva substante daunatoare in sandwich care dau oboseala la 15 min. Mananca mai putin zahar.
Increderea in sine e data si de sport, ajuta psihic. Fa sport, iesi in aer liber, parc, pentru a te oxigena. Alearga. La inceput mai putin, 15 min, apoi o sa vezi ca poti mult mai mult.
Roaga-te in fiecare dimineata, sau cand poti, iti echilibreaza psihicul. Citeste acatiste, putin macar, dar in fiecare zi.
Poarta asupra ta o iconita sau o cruciulita, te fereste de rele.
Renunta la pasta de dinti cu fluor, fluorul ataaca glanda pienala si te deconcentreaza.
Renunta la apa imbuteliata care de asemenea contine fluor si nitrit si bea ceai, dupa ce in prealabil ai clocotit apa macar 2 minute. Ceaiul te reechilibreaza hormonal, si din cauza hormonilor te simti aiurea. Studiaza efectele diferitelortipuri de plante.
Ia o candela de aromoterapie si pune niste apa calduta cu uleiuri esentiale DIN PLANTE- FARES. Ce iti da tie energie si concentrare, gama e diversa.
Asculta muzica de relaxare.Numai daca ai corpul in echilibru, iti poti atinge obiectivele. Totul porneste de la concentrare. Ca sa te poti concentra, fa ce scrie mai sus.

1 răspuns:
| AndaAlexandra a răspuns:

E normal să greșești, sa eșuezi. Face parte din viața. Dacă eșuezi înseamnă că ai incercat, că ai învățat ceva din asta și că vei mai încerca până când vei reuși.
Stresul și nesiguranța vin din dorința de a fi perfect in ochii celorlalti. Nu te mai gândi la ceilalți și fă lucrurile în felul tau.