| Lydia2806 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi.
Aparent, eu nu mai sunt eu și am rănit persoane. fără să vreau.
Acum, e o fata pe care o cunosc de 8 ani, am fost prietene bune. In seara asta, ea, mi-a spus niste lucruri jignitoare (că am un comportament jegos din clasa a7a și nu mă mai suporta, a zis că speră să mor, etc.) Adevărul este că ma simt foarte prost. Nu înțeleg ce am făcut ca sa merit toate astea. Cu părinții sau frații mei, nu pot vorbi lucruri de acest gen. nu pot vorbi cu nimeni. prietenii mei nu mai sunt prietenii mei. și sufăr din cauza asta. și uneori îmi vine să mă omor. deși am 14 ani și am toată viața înainte. Am avut momente in care mă tăiam (ceea ce nu este ok deloc..doar așa nu ma Mai durea sufletul.) Înainte eram o persoana fericita și eram diferita. acum m-am schimbat.
Chiar nu știu ce să fac... Mă puteți ajuta?

1 răspuns:
| Anabela777 a răspuns:

Nu vad nimic rau in a fi intepata. Tipa aia daca era asa de dulce si inocenta nu-ti mai spunea lucrurile alea, dupa parerea mea n-ai pierdut nimic, un adevarat amic incerca sa te ajute pe o cale diplomatica. Realizeaza ca nimeni de pe lumea asta nu-i fericit, chiar daca n-o spun sau arata. Sa te tai e de prost gust, mai ales cu lama, pff, asta o fac eu din greseala cand ma epilez, ce slab. Daca chiar esti depresiva (Doamne ce cuvant scarbos si pompos) te-ai arunca de la etaj pana as clipi eu, cu cat esti mai trist, cu atat esti mai determinant, iar avand in vedere ca tu n-ai curaj, denotă ca nu esti atat de nefericita pe cat crezi. Si la ce viata buna ai in comparatie cu alti oameni, n-ai dreptul sa te plângi. Fa o schimbare de look ce o sa-ti creasca increderea de sine, cumpara o carte de dezvoltare personala si citeste-o, inscrie-te intr-un club, cunoaste oameni noi si fii draguta si uita-i pe cei vechi.