| Gabrielaa222 a întrebat:

Am niste emotii in legatura cu bacalaureatul pe care il dau anul acesta! In capul meu e o confuzie totala deoarece vreau neaparat sa il iau! Dar problema este ca nu am nicio prietena cu care sa discut, sa cer sfaturi si asa ca va cer ajutorul vostru! Vreau niste sfaturi voi cum ati reusit sa il luati? Cum ati scapat de emotii? Pe ce v-ati bazat mai mult? Dau din romana, istorie si geografie! La geografie as vrea sa scot un 7, istorie ma multumesc si cu 5 deoarece incurc anii, urasc istorie am sa ma bazez pe subiectul 1 si 2 deoarece daca le faci corecte ai deja nota 6-7, iar la romana as vrea sa scot un 6 minim... la subiectul 2 nu inteleg nimic. La romana vreau sa ma bazez pe subiectul 1 si 3, deoarece m-am gandit ca de luna viitore sa imi invat comentariile! As dori niste sfaturi va rogcrying(((! Tot la istorie m-am gandit sa imi iau de la librarie, este o carticica cu lectiile de bac dar pe scurt, iar la geografie daca stii tarile si capitalele ai deja nota 7 cel putin, la geografie ma descurc mai bine la Europa! Dar de luni am inceput serios sa invat la Romania-rauri, resedinte de judet si am facut variante! La scoala sunt foarte timidasad! Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi chiar vreau sa profit de faptul ca nu dau bac din mate (materia care o urasc din clasele mici) ci dau din romana, geografie, istorie! Va rog ajutati-ma la romana geografie si istorie pe ce ar trebui sa ma bazez in parte! Daca nu iau bacul am ganduri de sinuicid! Va rog! Vreau sa scot amaratul ala de 6! Nimic mai mult! Doar sa am bacul in mana(as fi cea mai mandra)! Multumesc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bacul picat nu merită o sinucidere. Mai bine nu te prezinți.
De emoții am scăpat cu alergare, jogging.

| Cosmin86 a răspuns:

In loc sa te smiorcai atat, mai bine inveti.
Pune-ti alt obiectiv: sa-l iei cu 9. Asa sigur il iei cu un 6-7 (eu mi-am pus obiectiv sa-l iau cu 10 si l-am luat cu 9.28).

Tine minte: cand vrei 5, invata pentru 7. Cand vrei 9, invata pentru 10.

| Donsavas a răspuns:

Bucura te ca nu dai la matematica! Consulta te cu psihologul școlii cand se Poate! Mergi la meditatii la romana(recomandat!)
Invata mai mult la istorie sau si geografie decât acele comentarii! Primele 2 subiecte sunt chiar usoare. După câteva ședințe de pregătire, ai sa renunți la comentarii. Istoria o poti rezuma. La geografie iti faci un plan simplu de idei. Ia notițe! Nu e mare lucru sa iei bacul! Asa ti se pare acum la 18 ani dar vei vedea ca in viata se pot complica lucrurile iar bacul nu e dificil deloc.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Hei. Am incercat sa iti scriu mesaj in privat dar nu pot.
E normal sa iti fie frica. E un examen important. Dar, nu trebuie sa te gandesti la suicid. Intelegi? Nu are rost. Viata merge inainte. Trebuie sa vorbesti cu cineva despre ceea ce simti si te deranjeaza, asa te vei simti mai ok dupa aia. Daca inveti il vei lua. Daca disperi asa nu rezolvi nimic. Viata ta nu valoreaza cat un examen. Sunt multi care nu au bac-ul si nu au murit?

| Sfetnic a răspuns:

La geografie poți încerca și site-ul acesta. Are foarte multe articole utile. Cele introductive sunt în partea de jos a listei, iar cele mai noi în partea de sus. https://geografilia.blogspot.com/2010/09/bac.html