| FulgerMcQueeN a întrebat:

am o foarte... subliniez FOARTE mare problema. Am observat de la un timp ca superstitiile incep sa imi controleze viata de zi cu zi. Nici nu va pot spune ce superstitii am in cap. Si chestia este ca eu le creez. Parca am o voce in cap care tot imi sopteste cate o superstitie noua care ma va controla iar si iar si iar. Simt ca cedez nervos. Am citit diferite articole pe internet despre superstitii si despre faptul ca este oarecum pacat sa credem in ele. Dar totusi nu ma pot opri sa creez si alte superstitii de care tin cont fara sa im dau seama.

Imi tot spun in gand ca daca mai continui asa nu o sa ajung bine. Va rog sa ma ajutati.

Convingeti-ma, nu stiu... orice numai sa nu mai fiu asa superstitios. Vrea sa pot face ceva cat inca mai pot face!

Dau funda! Dau si vot si orice se mai poate da, numai sa ma ajutati!

Thank you!

6 răspunsuri:
| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Eu cred ca esti foarte agitat/a (nu mi-am dat seama din numele tau daca esti baiat sau fata)
trebuie sa fi mai optimist uneori mai nepasator
cred ca si din cauza stresului...fa-ti niste timp liber in care sa te relaxezi.

| FulgerMcQueeN explică (pentru ReViNeMaScAtii):

Daca imi mai dai si un sfat in legatura cu stresul, cum sa scap de el, ai funda!

| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru FulgerMcQueeN):

Fa-ti mai mult timp liber in care sa te odihnesti atat fizic cat si psihic,nu te mai ingrijora asa tare de ce se intampla in jurul tau, sportul ajuta (alearga zilnic, volei, fotbal, tenis etc te ajuta sa te mai destinzi) seara iesi la o plimbare intr-un loc linistit parc de ex.
mie de exemplu imi place foarte mult seara sau dimineata devreme sa ies pe afara dupa ce a trecut toata harmalaia de peste zi totul este foarte calm si iti ofera o senzatie de relaxare...
poate ca si ponturile astea te vor ajuta http://www.ziare.com/......zi-1215217

cel mai important e sa fi tu mai destins/a, nu pune totul la suflet, fi mai optimist, sa nu iti fie teama ca ai gresit cand ai facut ceva, fi mai nepasator, acorda atentie numai lucrurilor care merita..nu tuturor fleacurilor!:P

| Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Asta e doar in mintea ta. subconstientul tau e devina. relaxeaza-te. incearca cu autosugestia sa nu mai ai de a face cu astea. spre exemplu : cum sa iti incepi ziua fericita : -astazi sunt fericit, increzator in propriile mele forte si orice alta calitate mai vrei tu! niciodata sa nu faci ceva de genul :" azi nu vreau sa fiu superstitios, azi nu vreau sa fiu nervos s.a.m.d ) fi pozitiv! incearca asta in fiecare dimineata si ori de cate ori iti amintesti de acest lucru. happy sa vezi ca va functiona! pe mine m-a scos din foarte multe probleme autosugestia. happy

| FulgerMcQueeN explică (pentru Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii):

Mersi! Sper sa am succes!
Ai o fundita!

| EuSiatata a răspuns:

Ia ti o minge anti-stres daca te jcoi cu ele nu mai ai nici un gand.