| FulgerMcQueeN a întrebat:

am o foarte... subliniez FOARTE mare problema. Am observat de la un timp ca superstitiile incep sa imi controleze viata de zi cu zi. Nici nu va pot spune ce superstitii am in cap. Si chestia este ca eu le creez. Parca am o voce in cap care tot imi sopteste cate o superstitie noua care ma va controla iar si iar si iar. Simt ca cedez nervos. Am citit diferite articole pe internet despre superstitii si despre faptul ca este oarecum pacat sa credem in ele. Dar totusi nu ma pot opri sa creez si alte superstitii de care tin cont fara sa im dau seama.

Imi tot spun in gand ca daca mai continui asa nu o sa ajung bine. Va rog sa ma ajutati.

Convingeti-ma, nu stiu... orice numai sa nu mai fiu asa superstitios. Vrea sa pot face ceva cat inca mai pot face!

Dau funda! Dau si vot si orice se mai poate da, numai sa ma ajutati!

Thank you!

2 răspunsuri:
| Snowfall a răspuns:

Daca ai o problema chair atat de mare cu superstitiile incat au ajuns sa iti controleze viata ar trebui sa apelezi la un psiholog. Daca nu doresti sa iei o masura chair atat de extrema incearca sa le incalci. De exemplu inainte de a face ceva superstitios gandeste-te ca nu ti se va intampla nimic daca o incalci. Daca reusesti sa faci asta de cateva ori pana la urma inconstientul isi va da seama ca nu sunt adevarate si iti va fi tot mai usor sa treci peste ele. Sper ca te-am ajutat, nu am prea multe cunostinte in domeniul acesta.

| roxanabye a răspuns:

Te gandesti prea mult la ele, si orice ti s-ar intampla faci legatura cu aceea superstitie la care te gandesti.Pur s simplu nu te mai gandi la ele