| MadalinaUzumaki a întrebat:

Salut TPU.
Am o intrebare.
Ce sa ii spun mamei, ca m-a dat la engleza, dar simt ca nu ma pot integra acolo, când sunt la lecții devin anxioasa, va rog sfaturi cei sa ii spun mamei.
Dau funda

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Spune-i ce simti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Numai la lecții devii?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea incepe prin ai spune adevarul, mamei, desi toti copii trec prin aceleasi frici cand nu stiu, dar invatand serios ajung sa stapaneasca notiuni si chiar sa ii placa.
Da-ti interesul sa inveti engleza ca-i unica limba universala care o folosesti peste tot in lume si iti va prinde extraoridnar de bine, in viitor.
Engleza nu-i grea si nici sperioasa, dimpotriva, este foarte usoara si melodioasa si se invata repede si usor.
Eu iti spun sincer, datorita englezei am ajuns in strainatate unde locuiesc de peste 30 de ani si muncsc pe bani multi, fiindca vorbesc fluent engleza.

| Laura678 a răspuns:

Bună,depinde și de ce clasa ești( dacă acesta este primul an de liceu pentru tine sa stii ca o sa fie mai dificil, cu adaptarea și cu tot,probabil este frica de a răspunde greșit, încearcă sa înveți tot ce ți se preda, găsești multe videoclipuri și pe YouTube, însă dacă tu simți ca nu mai poți spune-i mamei tale adevărul.
Problemele de integrare le avem cam toți, doar cei care sunt mult prea deschiși pretind ca nu le au.
Sfatul meu din tot acest lung roman este sa îți asculți inima, noi nu te putem sfatuii in legătură cu ce este corect sa faci, căci este viata ta.
Discuta cu mama ta și vezi dacă te transferi sau ramai tot pe acel profil.