| anonim_4396 a întrebat:

am o problema, am vrut sa ma sarut cu o fata dar nu am putut deoarece am buzele prea uscate si mi-a fost rusine. Mereu am buzele asa. Am incercat strugurel dar nu prea are efect. Vreun sfat?
Funda!

Răspuns Câştigător
| BellaVampire a răspuns:

Protejează-le

Primul pas pe care trebuie să-l faci dacă nu vrei să ai buze crăpate şi uscate este să le protejezi mereu. Foloseşte creme speciale şi balsamuri puternic hidratante pentru a-ţi menţine buzele moi şi catifelate. Iar înainte să ieşi din casă, aplică mereu balsamul sau crema (optează pentru cele cu protecţie UV) specială.
Unge-le cu miere

Mierea de albine reprezintă remediul ideal pentru buzele uscate şi crăpate şi asta datorită proprietăţilor hidratante. Aplică puţină miere de albine pe buze înainte de culcare şi vei fi plăcut surprinsă dimineaţa.
Ulei de măsline şi unt de shea

Uleiul de măsline este un foarte bun hidratant pentru buzele tale uscate. Foloseşte-l cu încredere seara, înainte de culcare. În aceeaşi categorie intră şi untul de shea. Puternic hidratant şi hrănitor, e perfect pentru buze crăpate.