| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cam mare.
Ca sa incep, acum vreo 3 luni m-am mutat in Germania cu parintii mei. Totul a decurs bine, la scoala sunt in clasa a 7-a in momentul actual insa nu ma descurc prea bine cu limba. Miercurea viitoare o sa dau test la un fel de materie care imbina biologia cu geografia si o sa fie un test extrem de lung (am de invatat 6 pagini intregi din care eu trebuie sa le traduc pe calculator si sa le invat si in romana si in germana ca sa stiu ce sa scriu, insa e extrem de greu). Parintii mei ma obliga sa invat in fiecare zi, notele aici sunt de la 1-6, 1 fiind cea mai buna nota iar ei imi tot baga pe cap ca daca nu iau 1 sau 2 mi se sterg toate, calculatorul, telefonul etc, v-ati prins voi. Sunt aproape convins ca nu voi lua 2, doamne-ajuta sa iau macar un 4, dar problema mea e ca fiindca aici nu prea am prieteni, stau extrem de mult pe calculator si am inceput sa-mi fac prieteni aici cu care vorbesc in fiecare zi. Chiar nu mai stiu daca viata asta mai are un sens sau nu, daca nu te nasti intr-o familie bogata, practic inveti timp de 18 ani ca sa ai un viitor "frumos", te angajezi undeva si si atunci esti un sclav pentru seful tau 'bogat' si apoi din nou lucrezi si lucrezi toata viata ca sa nu implinesti nimic. Parintii mei sunt niste oameni extraordinari totusi, as putea spune deoarece s-au straduit inca de cand m-am nascut sa-mi faca toate poftele atata timp cat eu invatam la scoala, pana acum si la scoala din Romania doar 9-10 am avut notele si mediile pana pe clasa a 7-a, insa acum ma obliga si mai mult sa invat limba si ei se bazeaza mai mult pe mine ca sa ii ajut aici in tara asta din moment ce eu stiu si engleza in proportie de 95% iar cat de cat germana. Intrebarea mea e ca ce as putea sa fac ca sa ma simt mai bine, mai ales cand stiu ca se vor supara dupa ce vor auzii notele de la test.....pana acum ma simt chiar o pacoste ca m-am nascut si ei au trebuit sa aiba grija de mine timp de atatia ani, mai ales ca ne-am mutat in Germania pentru "viitorul" meu si au cheltuit si o multime de bani iar tatal meu lucreaza de cand eram mic aici in constructii ca sa ne ajute familia...

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Trebuie sa fii constient ca in viata niciodata nu vei putea satsface pe deplin (suta la suta) dorintele cuiva, fie ei si parinti. Sau, ca sa ma exprim mai bine, nu le vei indeplini asteptarile in totalitate. Pentru ca, in primul rand, nici asteptarile lor nu sunt in totalitate logice sau rationale. Si atunci, fa si tu cum zice englezul "the best you can". Si cine se supara sa se supere. N-avem ce face, nu putem multumi pe toata lumea. Tu sa fii intotdrauna pregatit sa le arati (explici) ca ai facut tot ce se putea. Pentru asta iti trebuie putina tarie de caracter, sa fii pregatit (psihologic) sa poti infrunta eventualele ne-satisfactii din partea unora (repet, oricare ar fi ei: parinti, profesori, colegi). Eu vad ca o greseala insasi mutarea voastra acolo, dar asta e o alta problema.

| WaterDrop a răspuns:

Un baiat destept dar cam aiurit se muta impreuna cu familia lui intr-o casa noua in alta tara si nu cunoaste limba, desi o cunoaste cat de cat.El este nevoit sa dea test la bio-grafie, o materie cu puteri supranaturale ce poate deveni violenta pana la nivelul 6.Si chiar atunci cand nu se astepta, este atacat de creatura suprema si anume faptul ca nu s-a nascut intr-o familie bogata.Ce se va intampla cu eroul nostru?! Isi va gasi el oare sensul in viata? Va reusi el oare sa se simta mai bine? Isi va face oare prieteni daca sta pe calculator non stop? Va fi el o continua pacoste pentru parintii lui fara bani? Ramaneti alaturi de noi! Aventura abia incepe!

Buuun. Salut! Cum te simti astazi? Mai bine ca ieri dar mai rau ca maine sper happy.Sa stii ca dracu nu`i niciodata atat de negru pe cat pare.Momentan esti intr-o situatie "sufocanta" doar pentru ca au venit prea multe peste tine intr-un timp prea scurt.Ideal este sa le iei pe rand, un pas azi, un pas maine si tot asa.Ca si recomandare iti sugerez sa ingheti scoala pana stapanesti limba si apoi sa o reiei. Explica`le parintilor tai situatia impreuna cu explicatia de rigoare.Restul gandurilor tale sunt total praf in ochi.Sunt o multime de persoane ce nu se nasc bogate si au ajuns foarte bine in viata fara sa se planga prea mult.Nu te obliga nimeni sa muncesti pentru altcineva la nesfarsit sa stii. Daca esti destept poti sa-ti deschizi propria afacere in timp.Asa ca nu`si au rostul aceste ganduri.Pari cam rasfatat la acest capitol.Incearca sa fii mai realist si sa nu mai crezi toate povestile unor oameni care nu au fost indeajuns de motivati, pentru ca TU poti face orice iti doresti in viata asta, atata timp cat ti`o doresti indeajuns de mult. Daca este ceva ce nu vei reusi sa faci, inseamna ca nu ai vrut`o. Restul sunt doar scuze penibile.Fruntea sus si tine`te de treaba.Nu`si va aduce nimeni aminte de plangaciosi ci doar de cei are au facut ceva cu viata lor.Alege`ti drumul.

| Mistery3Teodora a răspuns:

In primul rand, cred ca parintii tai ar trebui sa fie mandri de tine pentru cat inveti si cat de mult te straduiesti sa fii bun la toate. Totuusi ar trebui sa-ti amintesti intotdeauna ca nu conteaza sa fii cel mai bun, ci sa te straduiesti sa fii cel mai bun. Trebuie sa te gandesti ca daca tu esti multumit de rezultatele tale si de cat muncesti, atunci nimeni nu poate sa-ti ia asta. Fii multumit cu ceea ce esti si incarca sa-ti depasesti limitele uneori. Sper ca sfatul meu sa-ti fie de folos!