| Vladsaizu08 a întrebat:

Salut TPU!

Am o problemă, simt că sunt în depresie și nu știu cum să mă vindec, am mers la psiholog de mai multe ori și simt că nu m-a ajutat, mi-am dat seama că sinuciderea nu e o metodă, nu rezolv nimic așa! Cel mai probabil sunt depresiv deorece 90% din timpul meu îl petrec doar lângă oameni în vârstă, adică doar lângă familia mea. Poate doar ar trebui să vorbesc și să îmi petrec timpul cu cineva de vârsta mea ca să scap de depresie (PS: am 16 ani) dar din păcate nu am cu cine. Pur și simplu mă simt foarte singur

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa te ajute ceva trebuei sa vrei TU sa iesi din depresie, sa iesi din casa, sa-ti impui sa nu te mai izolezi, sa-ti impui sa nu mai stai pe telefon sau computer, ci sa petreci timp afara, in aer liber, macar 4-5 ore pe zi.

Bineinteles ca ai cu cine, ca-i lumea plina de adolescenti de varsta ta, colegi de liceu, mai mici mai mari, vecini, rude, verisori, gramezi de copii.

| JohnnydeFeer a răspuns:

Vorbeste pe discord cu baieti, joaca jocuri pc pc...

| Andrei5827 a răspuns:

Si eu am 16 ani, sunt si eu în depresie, iar vorbitul cu cineva de aceeasi varsta nu te va vindeca, trebuie în primul rand sa afli motivul pentru care te simti asa, ceea ce ai mentionat mai sus e doar o presupunere, apoi sa ii spui psihologului despre ce te face sa simti ca esti în depresie. Eu asa am facut si am vazut în timp ca a fost o alegere buna.

Pe langa asta, ai putea incerca sa scrii într-un jurnal ceea ce simti si problemele cu care te confrunti, te vei simti eliberat dupa.

Pana la vindecare este o cale lunga, dar daca faci ce ti-am spus mai sus, iti va fi mult mai simplu pe masura ce trece timpul si vei începe sa te simti mai bine la un moment dat.
Nu uita, într-o zi totul va fi bine