| Janydarius a întrebat:

Salut TPU, am o relatie de 2 ani si in curand urmează sa merg la facultate, in acelasi oras vine si iubita mea si ne-am gandit sa ne mutam impreuna, unde putem trece peste aceste schimbari ale noului oras plus facultate impreuna, insa parintii mei nu sunt in principiu de acord deoarece considera ca imi ratez viata de student, plus multe oportunități pe care le voi intalni in cale pe timpul facultății deoarece relația va fi o grija in plus in luarea deciziilor personale. Si acum cu cateva luni inainte de mutare vreau sa stiu si alte idei/ opinii fie suntem noi prea grabiti cu mutatul si ar fi bine sa mai așteptăm macar un an, intre timp poate sunt si ai mei de acord, fie sa ma mult de la inceput riscand sa-mi stric relația cu ai mei (in primul an depind de banii lor pentru chirie=) ).

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă voi considerați că e ok sa va mutați împreuna nu mai contează restul de păreri.

| LisaJulie a răspuns:

Ești tânăr, trebuie sa îți trăiești viața și viața nu înseamnă numai facultate! Sfatul meu este sa te bucur de timpul petrecut cu iubita ta și ieșiți împreună sa vedeți noul oraș! Părinții tăi vor înțelege la un moment dat deoarece și ei au fost adolescenți

| MistarGoGu a răspuns:

Explica părinților tai ca traiul în 2 pe timpul facultății are avantaje! Împărțitul cheltuielilor cu chiria și utilitățile! Va puteți ajuta și cu facultatea dacă sunteți în domenii apropiate de studiu!
Cel mai URAT lucru când condiționează părinții ajutorul financiar de chestii personale sau sentimentale! Șantaj URAT! NU te mai ajut dacă stai cu ala sau cu aia?