| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu niște probleme cu iubita.

1. Ea ieri a fost în spital din cauză că avea niște probleme, ceva lipsă de vitamine, n-a știut să-mi zică exact plus stresul. Și ea a avut o prietenă, zic a avut pentru că acum nu mai are niciun fel de contact cu acea persoană cam de 2 săptămâni. Zic asta pentru că doctorii i-au recomandat să evite stresul cât mai mult posibil și tipa aia era cam stresantă și disperată după atenție. În fine, dimineața asta acea tipă îi trimite mesaj pe Instagram iubitei mele unde-i spunea diferite chestii neadevărate (băga "strâmbe" cum s-ar zice). Și mi-a trimis poză cu ce mesaje și-a trimis. Și i-am spus: "eu când ți-am zis să o blochezi peste tot și să nu mai fii mama răniților și să-ți pese de toți proștii, nu m-ai ascultat, ai fost încăpățânată. ". Și mi-a răspuns cu: "nu i-am dat block să văd dacă mai comentează. Oricum o blochez acum că-mi face rău" (cum am zis mai sus, tipa aia e stresantă). straight face
Mie asta îmi dă de înțeles că iubita mea dacă nu avea problemele respective de sănătate, nu o bloca că vezi Doamne nu-i face rău. Și bineînțeles că tot ea s-a supărat pe mine pentru că "am certat-o". Sincer, nu mă consider vinovat, într-adevăr uneori sunt prea tăios și zic totul prea verde-n față, cu prea multă ușurință. Dar nu pot minți. I-aș scrie un mesaj în care-i spun că-mi pare rău dar din nou, ar fi degeaba pentru că n-am făcut mai nimic. Plus, dacă i-aș scrie un mesaj, mi-ar răspunde sec cu "Bine, te iert". Nimic în plus.

2. Ea mereu îmi răspunde după o oră, două deși e activă. Nu-i cer să-mi răspundă prompt pentru că nu sunt ipocrit, dar când văd că e on și mă lasă așa aiurea, mă frustrez un pic. Și când îi spun, mă ia cu texte că "ține netul pornit". Dar și eu țin și WiFi-ul pornit și datele mobile și nu mai apar ca fiind on.

Dau fundă, fără sfaturi jegoase de genul "desparte-te de ea" sau rahaturi.

4 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Nu-mi dau seama ce fel de sfaturi vrei. Ar trebui să-i spui ei toate astea, ce anume te deranjează, în așa fel încât să priceapă că ești foarte serios în privința asta. S-ar putea să fii surprins să afli că și pe ea o deranjează lucruri la tine, s-ar putea chiar să vă certați dar până la urmă comunicarea e calea într-o relație.
Altfel, ce-ți mai rămâne de făcut? N-ai decât să întârzii și tu la fel de mult cu răspunsurile, să vezi dacă îi convine când primește din propriul medicament.

| Andreeush a răspuns:

Dacă vrei să mai fii cu ea ar trebui să ai o discuție cu ea, spune-i tot ce te deranjează și poate o să găsiți o modalitate de a rezolva lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Poate ea nu stie ca te deranjeaza toate aceste chestii din comportamentul ei.
Poti discuta cu ea (deci nu sa ii reprosezi sau sa te certi cu ea) despre nevoile tale, despre ceea ce te deranjeaza si ai putea chiar sa ii oferi sau sa gasiti impreuna solutii.
Bafta!

| DePeTarnave a răspuns:

Te tine de pr0st. fi mai dur cu ea!