| ottotony a întrebat:

Am si eu o problema. Adica no, un fel de.
Am 2 colegi care ma tot enerveaza si fac glume despre mine. Unul, hai sa ii dam numele X, ma tot streseaza, rade de mine, ma ignora, iar celalalt, Y care imi e coleg de banca, face exact la fel.
Lucrul ciudat e ca atunci cand eu si cu X ramanem singuri in clasa in pauza mare se comporta foarte dragut cu mine si face glume si eu incerc sa nu ma gandesc la lucrurile rele care mi le face in prezenta altor colegi, iar atunci cand el se comporta urat cu mine eu trebuie sa fiu draguta si de treaba ca e cel mai popular din clasa.
Ideea mea este ca X e un baiat cu 2 fețe si nu am ce face, dar ar trebui sa continui sa ma port frumos cu el sau sa imi iau si eu apararea? thinking

Răspuns Câştigător
| AleexNC a răspuns:

Nu, ar trebui clar să-ți iei apărarea.
Nu poți sta așa pur și simplu să-și bată joc de tine doar pentru a se da șmecher. Vrea doar să se "joace" cu tine, dacă e așa cum zici tu, odată se poarta frumos, odată nu. Iar tu ai putea fi rănită sentimental iar pe el să-l doare-n cot. Să nu lași pe nimeni să-și bată joc de tine, ok? Sigur ești o persoană bună și nu meriți astfel de lucruri. Nu trebuie să te porți frumos cu el doar pentru că e popular, iar dacă se iau alții de tine după din cauza asta iți dovedesc doar ca sunt niște nimicuri.
Crede-mă, dacă stai in preajma oamenilor de genul ăsta vei fi ranită, alege cu grijă persoanele carora vrei să-ti deschizi sufletul și să le acorzi atenția ta.puppy dog eyes

Să ai o seara faină, ai grija ce faci!
byee wave

2 răspunsuri:
| BlackSoull17 a răspuns:

Pai corect ar fi sa-ti iei apararea, nu trebuie sa isi bata joc de tine si tu sa stai. Probabil acel baiat vrea sa impresioneze pe altii râzând de tine, cunosc si eu asa specimene.

| SorinaOM3 a răspuns:

Ar trebui să le faci pe amândouă. Probabil e un nesimțit, dar probabil îi cam place de tine! :* ♡♥