| anonimul0724 a întrebat:

Am si eu o problema, cand am fost sa pun optiunile pentru admiterea la liceu, am media de admitere 7.70 si eu la optiuni prima oara am pus liceeele de top cu toate profilele(am pus la misto, pentru ca anul trecut s-a intrat cu peste 9), am pus vreo 15optiuni.
Apoi am pus liceul la care ma hotarasem sa dau si am auzit la un prieten ca primele optiuni conteaza foarte mult.
Si imi e frica ca nu intru la liceul pe care mi-l doream fiind pus a 15 a optiune.
Va rog explicati-mi cum e chestia asta.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AC4S4 a răspuns:

Uite cum functioneaza algoritmul pentru repartizarea computerizata.
Se ia fiecare elev din lista elevilor din judet in ordinea descrescatoare a mediei de admitere (de la 10 in jos). La fiecare elev, se verifica prima optiune. Daca sunt locuri la prima optiune, intra acolo, daca nu sunt locuri, se trece la urmatoare optiune. Si tot asa pana intra undeva. Apoi se trece la urmatorul elev, astfel se parcurge toata lista cu elevi.

Pana va ajunge calculatorul la tine, cel mai probabil se vor ocupa toate acele 14 licee puse "la misto" (fiind vorba de elevi cu medii mai mari peste 8), si se va ajunge la optiunea 15.

In concluzie, nu cred ca mediile la liceele de top vor scadea atat de tare incat sa poti intra cu media de 7.70, deci, vei intra pe optiunea 15. Daca nu ai medie nici de optiunea 15, ramai nerepartizat, vei fi repartizat apoi unde mai sunt locuri.

2 răspunsuri:
| Bellutza02 a răspuns:

Intri la prima opțiune neocupata de altcineva.
Când se ajunge la un candidat, se caută în lista cu opțiuni prima opțiune la care există locuri libere.
Trebuia să pui pe primele opțiuni liceele la care îți dorești cel mai tare.
Se verifică prima opțiune, in cazul in care mai sunt locuri, candidatul este admis, dacă nu mai sunt locuri se trece la următoarea opțiune.
Din cate ai spus, înțeleg că este puțin probabil să intri la liceele alea 14, și foarte probabil să intri la cel dorit de tine, dacă ai media corespunzătoare.
Sper că te am făcut să înțelegi.

| GigiDurul a răspuns:

Fiecare elev scrie la ce profil si la ce liceu vrea sa intre si dupa aceea cei care au media mai mare intra la prima clasa de pe lista lor care mai are locuri libere (in caz ca primele au fost ocupate de altii cu medii mai mari).
Hai sa luam un exemplu:
Andrei-9, 90
Ioana-8, 54
Mihai-9, 75
Daca toti pun acelasi profil prima data, acolo vor avea prioritate cei cu media mai mare (adica Andrei si Mihai), iar Ioana va intra la urmatoarea clasa de pe lista ei (asta daca nu mai sunt locuri la profilul anterior)
Sper ca ai inteles?