| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat clasa a 8-a si dupa cum stiti trebuie sa ma duc la liceu la anul.Un viitor coleg de-al meu acreeat un grup pe facebook si ne-a adaugat 80% din toti elevii admisi la acel profil.Acolo ne-am sfatuit ca maine sa ne intalnim, sa iesim la un suc si sa ne cunoastem mai bine.Problema e ca nu stiu ce sa fac si cum sa ma comport acolo.Mie frica sa nu cumva sa nu le placa de mine. Vreau niste sfaturi de la prim incepu(cand ma inalnesc cu ei cam ce ar trebui sa fac) pana la sfarsit(cand plecam acasa).
Dau funda pentru cel mai bun

Răspuns Câştigător
| MissmysteriousS a răspuns:

Hei!
Presupun ca e o intalnire a bobocilor? Am trecut si eu prin asta, aceleasi emotii le aveam si eu, pentru ca e un nou inceput, e o diferenta enorma dintre gimnaziu si liceu. Evident ca la inceput colegii vor fi mai reci, dar pe parcurs lucrurile se schimba.
Trebuie sa fi tu insuti si sa ai incredere in tine, nu trebuie sa ai un text improvizat de acasa, pentru ca o sa pari penibil. Sunt oameni obisnuiti, ca si tine de altfel, e ironic sa-ti schimbi comportamentul doar pentru a atrage atentia. Atentia se castiga, nu se cumpara!
In ceea ce priveste vorbitul si cunoasterea sunt o multime de lucruri de vorbit; despre intamplarile din clasa a 8a, filme, muzica, fete/baieti; ce-ti place tie cel mai mult. Lasa emotiile deoparte ca nu rezolvi nimic, si nu rata intalnirea de maine pentru ca iti va parea rau in prima zi de scoala. Una e sa comunici virtual si alta sa te distrezi face&face. Bafta :]

2 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Nu trebuie sa-ti schimbi comportamentul pentru a impresiona. Evident, de la prima vedere e esential sa isi faca o parere buna insa totusi. Simte-te in largul tau! Cunoaste-i mai bine pe toti in parte si ai grija cum adresezi intrebarile in asa fel incat sa nu se simta nimeni stanjenit. Povesteste intamplari din a 8 a daca cumva o sa vina vreo discutie(acestea pot sa fie amuzante sau nu). Intotdeauna afiseaza-ti zambetul si nu da impresia ca esti plictisit. Fii cat mai sociabil! La final, poti sa spui pareri, sa le strangi mana sau sa-i imbratisezi si sa spui 'La revedere'.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Salut, nu trebuie sa fii altfel ca sa te placa lumea, cand ajungi acolo fa si tu cunostinta cu fiecare, vorbeste mai mult, creeaza-ti prieteni si distreaza-te