| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa ma ajutati cu ceva, sunt un plangacios, plang aproape din orice si toata lumea ma calca in picioare : Am plans cand m-a scos la tabla si m-am facut de ras, am plans cand cineva mi-a dat o palma nu asa de tare, deci as vrea si eu sa stiu, cum pot sa fiu si eu tare in gura sa nu mai plang, sa fiu dur! si totusi de unde sa incep mie imi este frica sa ma bat cu oricine doar pentru ca o sa am o vanataie si poate mai si plang in timp ce mi-a tras ala un pumn. Deci, imi puteti da niste sfaturi? Chiar mi-ar fi de folos

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Intr-o lume normala, ar trebui sa nu fie nimic obisnuit ca unele persoane sa fie sensibile, dar na...
Nu te-ai facut de ras azi cand te-a scos la tabla pentru ca ai plans! NU AI DAT IN CAP NIMANUI! Pai cine te palmuieste? Avem dreptul sa facem fiecare ce vrem? Chiar asa? Ar trebui sa iei masuri...nici macar sa nu te jigneasca cineva, nici nu mai zic de atins.Foarte urat si rau ca s-a ajuns la astfel de treburi! Nu ai cum sa fii dur, sau cel putin, nu dintr-odata fiindca nu asta e firea ta, la fel sunt si eu ca tine.Nu poti deveni lup peste noapte dintr-o oita.Nu trebuie sa te bati cu nimeni! Vezi-ti de treaba ta si lasa-i sa rada. Orice nas isi are nasul.La un moment dat va rade cineva si de ei.Si oricum, cei care rad de altii o sa aiba si ei probleme la randul lor, o sa le mearga rau, o sa aiba probleme de sanatate etc.Nimic rau nu ramane nepedepsit si invers, nicio fapta buna nu ramane nerasplatita! Succes, stai cuminte in banca ta si la propriu si la figurat si nu da satisfactie nimanui.Succes,roaga-te la Dumnezeu tot timpul sa te ajute! happy

| CatMeadow a răspuns:

Esti instabil emotional. adica nu iti poti controla emotile si reactile. este ceva normal cand esti adolescent. asta va trece cu timpul. tot ce trebuie sa faci este sa te accepti asa cum esti si sa nu iti fie rusine cu propria persoana. cand esti senzitiv sau nah..sensibil nu e ceva rau. esti mai perceptiv cu tot ce se intampla in jurul tau. nu te ingrijora. cu timpul vei invata sa te controlezi. nu te speria si nu te simti dezamagit de tine insuti. fi tare. poti. nu te lasa afectat chiar de orice, ok? happy va fi bine. si eu plang des. laughing cand ascult o piesa trista, plang. pentru ca emotile ma afecteaza. trec prin mine. dar trebuie sa intelegi un lucru, mai intai. daca plangi nu esti Slab. NU. nu esti. oamenii asociaza plansul cu slabiciunea, cu durerea cu suferinta. dar nu e asa. plansul nu e altceva decat un mod de a te exprima. da a te elibera de stres, emotii, stari. tot ce trebuie sa faci este sa gasesti un alt mod prin care sa te exprimi, sa iti exprimi emotiile. good luck happy

| al9264 a răspuns:

Desi e un sfat destul de prost, trage-le si tu una un nas si te vor lasa in pace instant.Sau rasteste-te la ei ca sa te stie de frica.

| WhiteTiger15 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te deschizi fata de prieteni si sa vorbesti cu ei. Sa gasiti discutii comune si sa nu va certati. Cu tupeul si cu curajul nu ai cum sa te nasti, pe astea le dobandesti in timp, in viata. Nu ar trebui sa te inchizi in tine si mai ales in clasa sa nu fii izolat ca sa nu rada colegii de tine. Fa-te si tu apreciat prin ceva la scoala de exemplu, ca sa te considere in gasca lor.