| angel199 a întrebat:

as vrea sa va spun ca viata la mine merge rau... m-am saturat de singuratate...de plictiseala., numai rezist., sunt data jos la pamint, nu stiu ce sa fac si cum sa procedez ca sa-l uit. el imi provoaka suferinte, ba imi spune ca nu sunt indiferenta pentru el, ba spune totul invers, nu stiu ce e cu el, e nehotarit, azi trebuia sa ne intalnim si nu ne-am intilnit, mine tot a fost vorba sa ne intalnim si sunt inkrezuta ca nu ne vom intilni., cum oare sa procedez eu ca el sa se hotaraska o data ce-i trebuie si ce nu-i trebuie. dati-mi va rog niste sfaturi care sa ma indrume la o gindire hotarita.Si v-as ruga fara injosiri, puneti-va fiecare in locul meu.si cum veti proceda oare voi? mersi mult pentru opiniile voastre dar inca mai am nevoie de sfaturile voastre)). FUNDA!

Răspuns Câştigător
| zambethツ a răspuns:

Fa'l sa inteleaga ca esti o persoana pe care se poate baza.sa aibe incredere absoluta in tine pentru ca mai apoi sa puteti vorbi deschis despre ceea ce vi se pare ciudat in relatia voastra sau despre ceea ce va doare.Ar trebui sa adopti o personalitate foarte puternica si sa fii bazata pe tine sa il intrebi si sa intelegi tot ce te framanta.tot ce iti provoaca suferinta aceasta grea.
Nu il poti schimba doar daca vrea si el si daca constientizeaza asta. Tu poţi face lucrurile să meargă bine intre voi sau sa se opreasca aici.Ar trebui sa poti fi indiferenta si ignoranta cu o persoana care te trateaza in felul asta.Sa iti spun ceva ceea ce este un lucru foarte adevarat, un om sufletist o sa fie atras tot timpul de un om rece sau macar mai rece... poate pentru ca o sa vrea sa-l incalzeasca, sa-l schimbe, sa-l apropie, insa Nu va reusi si stie lucrul asta insa insista in prostie! Trebuie sa fim constiente ca ne luptam uneori cu noi, nu cu ei, ei oricum vor ramane la fel, ori ii acceptam asa cum sunt, uneori incercam marea cu degetul sa-i schimbam, ori cautam un om care sa ne fie mai apropiat ca fire, trairi, emotii care sa nu mai fie asa rece distant. Ubita sunt constienta ca daca te rog sa il lasi ca nu te merita nu poti face asta pentru ca poate chiar tii la el si sunt sigura ca daca zici ca nu vrei sa mai fii cu el daca el te va cauta sufletelul tau tot va tresari putin si vei cadea din nou in bratele lui dar in timp ai sa poti dupa multa tristete vei fii in plina reusita sa scapi de ce evident nu se va mai schimba la loc ca la inceput niciodata vei putea si tu doar ca de regula trebuie sa fi lovita de multe ori si din plin.pana sa nu mai rezisti si sa spui Stop! timpul este cheia doar ca perioada asta de lupta cu noi insine care nu ne face fericite e o pierdere de vreme din pacate necesara pentru cele mai slabe dintre noi.As putea sa te rog un lucru nu prea greu pentru ca nu vei muri din asta, nu il mai cauta iesi cu prietenii incearca sa te distragi de la singuratate fa ceva citeste ceva orice numai sa nu te mai gandesti la el si ubita lasa'l pe el sa te caute pentru ca daca chiar ar vrea sa se schimbe si sa fie cu tine te va cauta el si ti'o va spune si incearca sa il tratezi macar pentru 1 saptamana. 2 cu indiferenta sau cel putin incearca s-o afisezi cu zambetul pe buze si tot inainte!
Cred ca pana la urma e vorba de lipsa de comunicare ori de cate ori apare indiferenta si ignoranta si nu numai poate fi si de rutina, si de faptul ca nu esti ceea ce "cauta" desi uneori ei cred ca nu au gasit fata potrivita insa exact ea era dar i'a dat cu piciorul iar dupa ceva timp ii va parea rau.foarte rau!
Intr-o relatie care te intereseaza, intr-adevar cel mai greu de suportat e indiferenta lui.
Cred ca multe femei au trecut deja prin asta.Presupun multe lucruri care ti le voi spune, o vreme te-a sunat in fiecare seara, a insistat, te-a cautat.samd.Si pe urma, intr-un fel sau altul, tu, ca femeie care gandeste cu sufletul(zi-i cu inima, daca vrei)te-ai deconspirat. L-ai lasat sa vada ca te intereseaza.Sau,mai mult.Si asta l-a facut pe el sa se schimbe brusc.
Acum suna mai rar, sau uita sa sune, sau are diverse pretexte ca sa incheie conversatia mai repede, ori nu se streseaza sa va vedeti asa mult si des.Asta se traduce in doua feluri:
1.(Rarissimmo):Intr-adevar este foarte ocupat, si nu are atata timp ca tine ca sa se gandeasca mereu la acelasi lucru, socoteste ca relatia dintre voi exista si se bazeaza pe ea!
2.(Frecventissimo):Socoteste ca a castigat deja, ca poti fi a lui oricand, foarte usor.Si in concluzie, o lasa mai moale.Nu mai trebuie sa lupte sa te castige, nu? Si atunci exista riscuri mari. Poate sa plece la o alta vanatoare, dupa alta! Nu dispera.
O lupta pierduta, nu inseamna insa ca ai pierdut razboiul.
Daca stii cum sa procedezi, poti rasturna situatia in favoarea ta cum am mai spus.Nu e usor dar, daca vrei sa fie al tau merita, cred.Si arma cea mai buna este...ghici?
Indiferenta! te rog incearc'o nu ai sa regreti ai grija de tine te rog si nu te mai supara nu iti face bine draguta.kiss