| slipknot a întrebat:

Care este aria patrulaterului? big grin. funditalove struck

Răspuns Câştigător
| IulianaxD a răspuns:

La patrat:A=lxl
Dreptunghi:A=Lxl
Trapez:A=(Baza mare+baza mica)xinaltimea/2
Rombsaddiagonala1xdiagonala2)/2...Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| Mătttaa a răspuns:

Latura x inaltime.

| slipknot explică:

@lulianaxD,eu vreau aria patrulaterului.Ms pentru raspuns, dar nu este ceea ce cautam.

| IulianaxD a răspuns (pentru slipknot):

Pai patrulatere sunt si cele de mai sus...nu te-ai referit la ceva anumehappy...

| carmen99 a răspuns (pentru slipknot):

Nu exista o formula anume pentru patrulater. Aria patrulaterului neregulat o afli prin suma sau diferenta de alte ari

| MissAlexys a răspuns:

Pentru a afla aria patrulaterului trebuie sa imparti partulaterul in doua triunghiuri si de aici: Aparrulaterului=Atriunghiului 1+Atriunghiului2