| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Care este părerea voastră? Am 16 ani, am început sa beau tărie în fiecare zi când ma trezesc(maxim 500ml), nu merg foarte des la liceu, îmi e frica sa ies din casa ca poate se ia cineva de mine, folosesc droguri și când merg la liceu merg beat.Ce se întâmplă cu mine? Mereu zic ca pot sa ma las și mereu iau câte ceva.Nu știu ce sa fac, plâng în fiecare seara. Tata mereu ma înjură de toate alea, mama mereu se ia de mine din motive care nu și-au rostul.Am probleme cu tensiunea și cu stomacul iar doctor mi-a zis ca pot oricând sa fac infarct...Ce sa fac?

Dau funda

6 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Citește și recitește ceea ce ne-ai scris aici. Așa ești tu la 16 ani. Acum gândește-te cum vei fi la 36 de ani. Gândește-te cum se vor amplifica probleme, cum totul va fi de 100 de ori mai rău. Gândește-te câte fapte urâte vei face la beție: pe câți îi vei înjura, cu câte fete te vei culca, cu câți oameni te vei bate (uneori ajungându-se chiar la spital), gândește-te că ai putea jefui pe cineva, poate chiar comiți un omor și ești aruncat într-o celulă să putrezești printre gândaci. Toate astea în timp ce colegii tăi vor fi angajați, cu neveste și copiii.
După ce ți-ai făcut scenariul ăsta, uită-te la sticlă și spune-ți că nu vei bea deloc, dar numai azi. Nu te vei atinge de sticlă, dar doar azi. Vei bea mâine. But tomorrow is the day that never comes - ziua de mâine nu vine niciodată. Mâine îți vei spune că dacă ai putut azi fără alcool, sigur poți și poimâine. Și într-o săptămână vei realiza că n-ai nevoie deloc de alcool, iar într-o lună nici nu te vei mai recunoaște.
E posibil, crede-mă. Și când nu mai bei, citește-l pe Marcus Aurelius cu religiozitate. Îți va da tăria să nu mai bei.

| Robert2526 a răspuns:

Esti doar un troll obosit laughing) Ai mai pus de curand o intrebare asemanatoare in care sustineai ca iri niste medicamente care in combinatia aia te-ar fi omorat, dar vad ca tot postezi. Esti vai de capul tau happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi și roagă-te la el din toată inima și tot sufletul tău și nai să regreți Niciodată la Dumnezeu când mergi cu inima si sufletul deschisă el nu lasă pe absolut nimeni să ajungă rău și ai sa vezi că bautura și drogurile nu o să-le mai consumi căci sunt otravă pentru sănătatea ta și îți distruge viața drogurile și sănătatea sunt si există enorm de multe cazuri și tineri care ajungă in situațiile astea Dumnezeu să aibă milă sa va ajute căci nu sunteți conștienți cât rău va faceți pentru niște "plăceri" de moment...

| dullcat a răspuns:

Buna.Care e motivul pentru care te-ai aruncat asupra acestor vicii? Te sfatuiesc sa mergi la psihologul liceului, ai mare nevoie de consiliere avizata, nu de judecata si injuraturi.

| Furnicuta000 a răspuns:

Stai linistit ca infarct nu se face asa usor iar la varsta ta e imposibil. Tot ce trebuie sa faci e sa nu bei, sa nu te droghezi si sa nu fumezi.
Trebuie sa lucrezi un pic cu tine pentru ca e clar ca ai anxietate sociala si cauti mecanisme prin care sa faci fata, dar abuzul de substante e ff periculos. Mai ales drogurile. Drogurile distrug neuronii. De dependenta de alcool si tutun iti revii, re regenereaza ficatul, plamanii, dar daca iti pierzi neuronii la propriu o sa fii ca o leguma, o sa ai mintea ca unui copil de 5 ani.
Nu e de gluma. Iti dai seama ca un psiholog te-ar ajuta enorm dar daca chiar nu ai cum sa mergi la el, incearca sa iesi singur din situatia asta. Nu mai pune atata pret pe ce zic ceilalti, fii mai tare, mai tupeist, mai nepasator, schimba-ti modul de a gandi

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!