| tigru123456 a întrebat:

Ce înseamnă Clickbait?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Clickbait = Momeala pentru click

Este vorba despre titluri exagerate de articole, doar pentru a te convinge sa faci click. Titulul nu are prea mare legatura cu continutul articolului.

Exemplu: Titlu "S-a dat lege: primesti bani de la stat". Dai click, citesti si vezi ca de fapt este vorba despre rambursarea taxei auto in conditii foarte restrictive, pentru putini oameni si doar dupa ce depui o tona de hartii la ANAF. Intre timp, ala cu site-ul ti-a servit niste reclama si a incasat niste bani. Cu cat dai mai multe click-uri pe astfel de titluri bombastice, cu atat mai multe reclame iti serveste site-ul si cu atat mai multi bani face proprietarul site-ului.