| murloc a întrebat:

Ce meserie vi se pare mai ok, judecand dupa urmatoarele aspecte : 1:venit, 2:ca de grea este (daca aveti exerienta) 3:cat de solicitanta este ( adica sa nu fie preferabil ) 1:hair stilist 2:makeup artist 3:cantaret de manele ( nu sunt prea mare fan manele, da cine ma aude cantand spune sa ma fac ori popa ori manelist ) 4:doctor (imi place sa ajut oameni, am scris de doctor (chiar mai urat)plus ca o sa fiu considerat destept si o sa ma pot da mare ca stiu sa vorbesc in termeni medicali.)

Răspuns Câştigător
| alexyy96 a răspuns:

La manele. daca ai voce laughing faci bani usori. dedicatii nunti botezuri laughing etc.

hair stilist si make up. acum. nu stiu ce sa zic... majoritatea din ce am vazut eu... au tent spre gay. bine nu ma refer la frizeri laughing ci la hair stilisti laughing

doctor... abia astept sa ma operezi si sa imi canti o manea... oricum e greu. 10 ani de facultate. +inca cativa. de stagiar d-ala sau cum ii zice. timp in care inveti. iar apoi iesi pe un salar de 20 milioane.

Deci eu zic manele daca chiar ai voce.

nici eu nu-s fan, dar.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Hair stilist. E genul de meserie pe care o prinzi repede, daca iti place, iti formezi putin mana, apoi o sa o practici fara stres. De efort fizic nu prea se pune problema, stai doar in picioare, si faci clant clant cu foarfeca laughing
Veniturile cred ca sunt ok, daca esti bun ai cel putin 5-6 clienti pe zi, in unele perioade faci 10 pe zi lejer. Daca iti ies cate 15 lei de la unul, eu zic ca e un castig ok. Si stai iarna la caldura, vara la aer conditionat.
Make-up deja e cam plin, iar fetele nu merg la salon pentru make-up-ul de zi cu zi, vei avea clienti full in perioada nuntilor si banchetelor, si gol in timpul saptamanii. N-are rost.
Cantaret e obositor, se castiga bine, dar in week-end ai de cantat cate o noapte intreaga, lucru care nu e usor pentru oricine. Am fost la lautari foarte buni, putini reuseau sa cante mai mult de 2-3 ore fara raguseala. Gandeste-te cum e ca incepator, cand mai ai si emotii.
Doctor e greu sa te faci, ai foarte mult de invatat, nu e genul de meserie pe care te hotarasti sa o faci la 19 ani, cand vezi ca ai luat nota mare la bac.