| VladGH a întrebat:

ce parere aveti voi? Prietenii cei mai apropiati, pot sa fie si cei mai mari dusmani? Daca da, care sunt avantajele de a fi cei mai mari dusmani? Daca voi sustineti ca nu este adevarat, atunci va zic eu ca ESTE. Comentati happy

Răspuns Câştigător
| fundrive78 a răspuns:

Categoric! Pot fi cei mai mari dusmani in aceeasi masura in care pot fi si cei mai buni prieteni! Sfatul meu este sa nu ai prieteni foarte apropiati, trebuie sa ai totdeauna o rezerva. Absolut tot adevarul despre tine trebuie sa il stii doar tu si in cazul in care simti nevoia sa mai spui cuiva nu face prostia sa spui unui prieten ca poate spune mai departe, gandeste-te ca la randul lui si el poate avea un alt cel mai bun prieten caruia sa ii spuna tot (inclusiv despre tine) si respectivul sa te urasca sau sa nu ii pese de tine si atunci sa umble cu vorba de colo-colo. Daca vrei sa spui si altcuiva ce te apasa si sa primesti si un sfat, sau o alta perspectiva asupra problemelor tale gaseste un Preot Duhovnic si mergi periodic la el si spovedeste-te, nu este gluma si nu sunt nici habotnic, dar lasa-ma sa iti expun avantajele unui astfel de gest si gandeste-te bine, apoi imi vei da dreptate: 1. Te asculta si nu comenteaza. 2. Iti da un sfat doar daca il ceri si totdeauna ceva ce iti va face si tie bine (un prieten oricat ar fi de bun la un moment dat te poate sfatui prost chiar daca nu intentioneaza poate din lipsa experientei sau poate chiar ciupit de invidie, se poate sa vreti acelasi lucru sau sa iubiti aceeasi persoana si pentru a-si asigura accesul sau a scapa de concurenta ti-o coace pe cand duhovnicul are tone de experienta avand in vedere faptul ca sunt o gramada de oameni care merg si isi expun problemele si aopi merg sa multumeasca spunandu-i si solutia), 3. Duhovnicul este obligat sa te sfatuiasca bine niciodata un om al bisericii nu te poate invata sa faci ceva rau sau care iti poate face rau dar ATENTIE! Numai la spovedanie! pentru ca in restul timpului si preotul este tot om.winking 4. Te descarci sufleteste (ceea ce cautai de la bun inceput), 5. Ti se iarta pacatele contientizate sau nu ceea ce iti va usura extrem de mult viata. 6.Problemele spuse cu voce tare, chiar daca sunt spuse de tine, atunci cand sunt auzite sunt altfel constientizate si se rezolva mult mai usor, este posibil sa le gasesti chiar tu solutii si sa nu ai nevoie de alt sfat si intr-un final glorios 7. Nu va spune nimanui (nu au voie sa spuna, nu au voie sa incalce Sfanta Taina a Spovedaniei), de multe ori se intampla sa spui prietenilor diverse lucruri despre tine si apoi sa regreti, ceea ce in cazul asta nu se aplica si exemplele pot continua la infinit. Deci esti castigat din toate punctele de vedere.Este ok sa ai amici, cat de multi vrei dar prietenii trebuie alesi foarte bine si trebuie sa fii dispus sa risti.Calitatea umana a decazut extrem de mult in ultimul timp, iar instinctele primare sunt dominante, deci in orice moment te poti astepta la lovituri chiar din partea propriilor frati daramite din partea prietenilor. Fii un prieten bun si ajuta-i pe altii cand poti si cu ce poti. Asculta-i cand se destainuie, dar nu face si tu la fel. Pastreaza-le secretele ca si cand ar fi ale tale. Nu face promisiuni desarte ci doar in limita posibilitatilor (oricat de mult ti-ai dori sa iesi in evidenta sau sa ajuti gandeste-te mai intai daca tu poti sa faci ceea ce vrei sa promiti) si totdeauna tine-te de promisiunile pe care le-ai facut chiar daca asta inseamna sacrificiu, toate lucrurile astea iti vor defini caracterul si vei avea verticalitate si de ce nu vei dormi mai linistit! happy Bafta!

1 răspuns:
| UnunderstoodArtistHere a răspuns:

Normal ca poate fi adevarat. Avantajele sunt ca le cunosti slabiciunile dar dezavantajele sunt ca le cunosc si ei pe ale tale.