| anonim_4396 a întrebat:

ce trebuie sa fac daca am o ruda la care tin foarte mult imi spune ca nu ii pasa de mine nu o intereseaza si ca este dezamagita de mine iar intr-o zi mi-a spus ca vrea cu adevarat sa moara? Acea ruda are o boala si mi-a spus :
-pastile slabe pentru boala mea iau! Iute nu am voie sa mananc am mancat!
dc nu patesc nimic!?
dc nu ma iei dne?
cand ma faci si pe mine fericita?
deci la aceasta ruda tin extrem de mult ce pot sa fac pentru a o convinge ca e gresit ceea ce face? sa o conving ca viata e frumoasa?
va rog sa ma ajutati e o problema grava care daca nu e rezolvata poate duce la sinucidre! crying va rog sa ma ajutati crying

7 răspunsuri:
| AndaWest a răspuns:

Pai de ce e dezamagita de tine? i-ai facut ceva? daca da,incearca sa remediezi,in momente de disperare lumea spune multe, tu stai alaturi de ea si nu o judeca, incearca sa o intelegi

| kiss a răspuns:

Sunt unii oameni care se lasa invinsi de boala, sunt slabi. pentru ruda ta asta e, e un moment de slabiciune, un moment in care crede ca nimic nu o poate ajuta, ca viata nu are sens tocmai fiindca e bolnava. are nevoie de multa sustinere din partea tuturor, are nevoie de speranta. tu, sa o ajuti cu boala nu ai cum insa moral poti, poti sa i arati ca esti langa ea, ca o sprijini, ca o iubesti, ca merita sa traiasca.
spun asta pentru ca stiu prin ce treci tu dar si ruda ta, mama mea a fost bolnava de cancer, o admir foarte mult, ea este modelul meu in viata, desi era foarte bolnava, si-a dorit pana in ultima clipa sa traiasca, a sperat pana in ultimul moment insa boala a fost prea puternica. eu in fiecare secunda i-am aratat cat de mult o pretuiesc, cat de mult o iubesc si cata nevoie am de ea. :-s cred ca asta a fost si motivul pentru care a vrut sa se faca bine, viata e frumoasa si merita sa fii alaturi de cei dragi.
pe cel bolnav nu ai cum sa il intelegi, nici nu te poti pune macar in locul lui pentru ca nu stii ce inseamna boala. mi am rugat de atatea ori ca dumnezeu sa mi dea mie suferinta mamei, dar nu s a putut. poti doar sa i fii alaturi, sa o incurajezi, sa o faci sa se bucure pentru fiecare clipa ( eu obisnuiam sa o fac pe mama sa rada, ii placea pentru ca uita de toate cand era cu mine), aminteste i si tu cum e sa razi. sa nu o intelegi gresit, nu e dezamagita de tine, e dezamagita de propria fiinta. asta i tot ce iti pot spune, sper sa te ajute cumva.

| iulya_9118 a răspuns:

Ar trebui sa o duci la psihologhappyar ajuta-o multhappysi incearca sa fi alaturi de eahappysa ii explici ca viata e frumoasa si ca trebuie traita.si sa-i arati astawinkingsa faci tot posibilul pentru a ajutaohappy. sper sa reusesti imi pare chiat f raw pentru tine:*

| ♥кŧà ŧέ łüьέšŧέ♥ a răspuns:

Daca esti vorba despre parintii tai eu zic sa iei neaparat legatura cu o persoana adulta din familia ta. Daca insa nu este vorba despre parintii tai, atunci le poti cere lor ajutorul pentru a rezolva problema. Te mai poti adresa si psihologului scolii, unui profesor de incredere etc. Rezolva cat mai repede problema.
Te.am pupatt:*!

| Drag0s a răspuns:

112. sincer cred ca este cel mai bun raspuns. deoarece ai oameni care stiu cum sa vorbeasca cu cei in situatia rudei tale. sunt oameni specializati in psihologie. si stiu calumea ce au de facut. daca este nevoie chiar o sa obtii o internare la un spital axat pe problema rudei tale.

Raspunsul meu final. suna la 112. ei iti vor face legatura cu cine ai tu nevoie. crede ceea ce spun. deoarece am fost si eu intr-o asemenea situatiesad!

Succes!

| AngeLofDeaD a răspuns:

Da dar nu imi da ocazia sa vb cu ea
nu ma asculta nu ma baga in seama! ce trebuie sa fac mai exact?
pe ea nu o pot duce la psiholog caci va spune ca o mai fac si nebuna

| AngeLofDeaD a răspuns:

Multumesc mult! voi incerca