| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea scapa de frica de a ma bate cu cineva? Nu are rost sa spuneti:"Evita scandalul.","Nu e bine sa te bati",samd, pentru ca stiu asta.Mereu caut sa rezolv conflictele civilizat prin vorba, nu prin pumn.In generala aveam un coleg care era pus doar pe bataie si pe jigniri.Cam toata ziua jignea colegii,inclusiv pe mine.L-am ignorat,nu l-am bagat in seama, nu l-am provocat mai rau.Intr-o zi a venit la mine,ca de obicei jignea, dar nu l-am bagat in seama si pur si simplu a sarit la bataie.De acolo am iesit cu gura sparta si plin de vanatai.Mult timp m-am gandit ca poate imi e frica sa nu pierd intr-o bataie, dar nu e asta.Am preferat sa-l las sa ma bata, decat sa dau si eu(nu l-am lovit nici macar 1 data).Nu imi e frica ca pot sa pierd,imi e frica sa dau.Poate e de vina lipsa tupeului,increderii,poate imi e frica de consecinte, nu stiu. Sper sa ma ajutati cu niste sfaturi si va doresc un an nou fericit.

Răspuns Câştigător
| Carmen100 a răspuns:

Stiu cum e. Si solutia este sa eviti conflictul.
Dar asculta, cand vine un cac*t ca asta si te provoaca de atatea ori si te ia la bataie ca sa para el mare nu trebuie sa stai ca o placinta! Da'i un pumn in moaca bulangiului! Daca nu stii sau esti sigur ca nu iti iese pumnul exerseaza si tu acasa cu o perna. Arata'i, frate, ca nu esti tu fraierul lui! Dar incearca sa il bati in afara scolii ca sa u se bage profii si directorul si daca se intampla la scoala cu siguranta nu vor crede ca e vina ta daca a mai avut antecedente. Cu tupeu ca fara tupeu nu faci nimic in viata! Succes happy
La Multi Ani si tie!

1 răspuns:
| GrappHix a răspuns:

Gandeste-te ca si el e tot fiinta umana, nu ceva mai superior. oricum, incearca sa eviti bataile.