| anonim_4396 a întrebat:

de la cati ani este normal sa ai iubit? eu am 14 ani, dar am vazut o gramada de cupluri de vreo 12-13 ani care se sarutau,se tineau de mana,etc. Si fara comentarii de genu pune mana pe carte si invata, lasa baietii trebuie sa inveti,...m-am saturat de comm-urile astea

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca citesti, daca inveti, daca scrii bine in limba romana din punct de vedere gramatical si al frazarii, daca nu scrii cu k in loc de c si nu dovedesti ca interesul e mai predominant legat de sex decat de educatie in general, da, poate ca n-o sa-ti mai spuna nimeni sa pui mana pe carte. Nu ma intelege gresit, in cazul de fata vad ca scrii suficient de ingrijit, spuneam doar ca principiu.

Poti sa-ti faci oricand un prieten incepand si cu 12 ani atat timp cat nu se pune problema de mai mult decat sarutari, tinut de mana, uitat la film impreuna etc. Cand e vb de inceperea vietii sexuale vorbim de pe la 16 ani in sus.

Te pun in garda in sensul asta ca un baiat mai mare mai ales cu doi ani decat tine s-ar putea sa-si doreasca lucrul asta si sa te preseze si nu e corect nici pentru el fiindca de la o varsta e o dorinta normala nici pentru tine care ar trebui si probabil si vrei sa mai astepti.

Un iubit in adevaratul sens al cuvantului e normal sa ai de pe la 16 ani in sus.

| Enki a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Multumesc mult pentru sfat.si nu imi place deloc sa folosesc k in loc de c, ma straduiesc sa scriu cat mai corect si fara greseli, imi place mult limba romana.si nu as fi niciodata cu cineva mai mare decat mine, doar de varsta mea.stiu ca cei mai mari isi doresc mai mult si de aceea e bine sa fi cu cineva de varsta ta.eu de fapt sunt cu cineva de aproape un an(vinerea asta se implineste un an) si este de varsta mea, e un coleg din clasa.totul merge foarte bine, nimic legat de sex, doar sarutari, tinut de mana etc.am pus intrebarea pentru ca am vrut sa stiu daca e normal sa ai un iubit la 14 ani.
Multumesc inca o data pentru raspuns.

14 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca puneai mana pe o carte, atunci vedeai daca este normal sau nu. La 14 ani este normal sa nu ai un iubit, dar poti avea un prieten.

| Enki a răspuns (pentru neutrino):

Daca puneai tu mana pe carte sigur erai mai destept si ai fi putut citi intrebarea corect.am intrebat la cati ani ar fi normal sa ai iubit, adica am vrut sa stiu la cat e normal in general, nu am zis de mine.eu am deja un
iubit cu care sunt impreuna de un an.de invatat stai tu linistit ca ma ocup, deci nu asta e problema

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt de parere ca incepand cu 17 ani poti avea un iubit si impicit o realtie.
Atunci tanarul(cel putin teoretic) este constinent de responsabilitatile ce i se cuvin.
Daca vezi copii de 12 -13 ani care se tin de mana asta nu inseamna a sunt un cuplu.
Totusi, la orice varsta la care ai avea o relatie, scoala ar trebui sa fie primordiala.

| Enki a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da,ai dreptate, la 17 ani este bine sa ai iubit, dar daca e vorba doar de saruturi si tinut de mana, se poate si la varste mai mici.la 17 ani poate fi o relatie adevarata, una care implica saruturi, dar si sex.si nu doar vad copii de 12-13 ani care se tin de mana, se si saruta, plus ca eu cunosc cupluri de varsta asta

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Enki):

O asa zisa realatie la 12 -13 ani se numeste idila. Daca adolescentii s-ar limita doar la atat, ar fi ok1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut sintr-antaia.

| Danişor a răspuns:

Salut! Nu exista varsta pentru asa ceva. Fiecare om este unic, iar dupa parerea mea viata ne este scrisa inca de cand ne nastem. Poate nu zi cu zi sau luna cu luna, dar oricum per ansamblu. Unele fete au primul iubit la 10 ani, altele la 17. Asta nu conteaza. In schimb conteaza sa iti gasesti pe cineva pe care sa il iubesti si care sa te iubeasca.
Un mic sfat: chiar daca ai ocazia sa te saruti, nu o fa daca nu tii macar putin la baiatul respectiv. Sarutul acela il vei tine minte toata viata si trebuie sa fie unul placut. Eu una nici acum, dupa cativa ani nu am uitat cum a fost primul sarut.Mult noroc!

| TeckTonik997 a răspuns:

Dragostea vine cand vrea ea, daca iubesti cu adevarat, iubeste dar fi gata sa si suferi, indiferent de varsta, dar sa ai un iubit numai pentru a fi "in pas cu moda", nu e ok deloc, la fel cum nu e ok ca diferenta de varsta sa depaseasca 2 ani, avand in vedere ca tu ai 14.

| AndreescuMMO a răspuns:

16 ani. dar depinde de ce fel de persoana vrei sa fii.
sa ti-o tragi cu toti pana sa te mariti
sau sa ii daruiesti acest luru doar sotului tau
crede-ma ca intr-o relatie in ziua de azi la adolescenti intervine rapid sexu pentru ca sunt foarte naivi si vor sa vada cum este

| precious30 a răspuns:

Nu cred ca exista un tipar anume sau nu cred ca scrie undeva ca de la fix o anumita varsta trebuie sau ai voie sau nu sa ai. Cred ca este nevoie sa fii sufiecient de matura pentru asta happy

| mada225 a răspuns:

Eu am avut primul prieten la 17 ani deci...

| valentin0127 a răspuns:

Eu am avut o iubită la 4 ani rolling on the floor)) funda pentru comentariu meu spectaculos? laughing))