| yellowboy a întrebat:

Salut TPU
de vreo 6 luni am cazut intro depresie foarte puternica si nu mai gasesc niciun motiv in a trai...
chestia e ca aveam o iubita si m-am despartit de ea din vina parintilor dar si a ei(m-a inselat...) si de cand m-am despartit mi-am schimbat complet arrea despre fete si chiar pot spune ca e urasc...
si cu toate astea..ma simt singur...
si ce ma sperie cel mai tare e ca inainte eram chiar foarte sensibil si dragut cu fetele...iar acum...
chestia e ca sunt mai sensibil decat alti baieti si ma afecteaza aproape orice...
sufar de o trauma sau ceva de genul asta?

Răspuns Câştigător
| beatrice1bea a răspuns:

Păi uite...:

Pasul 1:

Iei citiva prieteni și începi să ieși în locuri unde iti face placere.(O sa spui ca nu ai chef de nimic, dar crede-ma cheful vine…mai ales cand in mintea ta nu ai motive sa fii trist căci tu stii ca se va întoarce )

Pasul 2 :

Iti creezi noi obiceiuri caci cele vechi o includeau. O sa simti nevoia sa vorbesti despre ea, fa-o pana epuizezi subiectul si apoi vei vedea ca nevoia devine din ce in ce mai rara…

pasul 3

Incepe sa flirtezi din nou! E imposibil ca in locurile noi, cu obiceiurile noi sa nu existe si un tipă nouă care sa iti capteze catusi de putin atentia. Putin in situatia data e mega suficient!

pasul 4

Invata sa te bucuri de atentia pe care ti-o ofera oamenii noi cu care intri in contact! Nu conteaza daca ei prezinta vreun interes pentru tine! Fara sa iti dai seama atentia lor iti va aminti ce tip tare esti tu!

pasul 5 :
Fa-ti curaj si macar saruta altă fată, consider-o mica ta escapada din vacanta de vara! Paradoxal te vei simti bine sa faci treaba asta fara niciun sentiment si sa fii tu cel care spune ca nu vrea si o a doua intalnire Iti va reda increderea in tine!

pasul 6

Sub nicio forma nu incepe un razboi cu ea sau cu cei care te-au tradat sau ii tin partea! Iarta-i caci asta iti va pastra energia si iti va oferi un sentiment de superioritate care iti va da puterea de a te simti bine! Ignora cu vehementa orice afront iti este adus!

pasul 7

Cearta-te cu cineva nou! Asta iti va tine atentia ocupata pe un subiect nou, cearta voastra e deja de domeniul trecutului, acum ai alt subiect de epuizat!

pasul 8

In cazul in care cineva iti aduce detalii noi care te intristeaza despre ce face fosta ta iubită in "vacanta" stabileste-ti un timp in care sa fii trist (15 minute sunt suficiente) apoi adu-ti aminte ca te afli si tu intr-o vacanta de care trebuie sa te bucuri Treptat vei realiza ca vacanta asta chiar iti prinde bine, ca cei din jurul tau care te stiu si din jurul ei iti spun ca esti mult mai ok fara el, incep sa iti caute compania si sa te aprecieze mai mult, oamenii noi devin mai buni decat oamenii vechi si obiceiurile noi incep sa iti placa mai tare decat fostele activitati…brusc vei realiza ca nu vrei sa se intoarca si ca ceea ce credeai ca te va devasta a trecut mai usor decat te-ai fi gandit vreodata!

4 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Și tot nu îți pui niște semne de întrebare? Te-ai gândit că poate e ceva în neregulă cu tine? Poate că ar trebui să nu mai dai vina pe ea, și să deschizi ochii.
Să uiți o persoană nu e ușor, știu. Dar dacă nu vrei, e chiar imposibil.
Vrei să îți schimbi viața? Chiar vrei? Atunci gândește pozitiv!
Eu zic să vizitezi puțin aceste site-uri: http://www.stilmasculin.ro/......e-citesti/

| CrazyRat a răspuns:

Deci de mai bine de 6 luni nu ai trecut peste? Sper ca glumesti...
Te gandesti prea mult la ce s-a intamplat si nu ai trecut peste inca, gasesteti o activitate care sa iti fure gandul de la ce s-a intamplat si treci peste, spuneti in gand "ba ne-am despartit asta este, a fost frumos cat a durat, viata continua cu bune si rele". Esti tanar (varsta banuiesc ca in jur de 14 ani) in viata vei da peste mii de dezamagiri, inselaciuni, etc. Nu are rost sa iti faci tie rau pentru un lucru ce ti s-a intamplat si se va mai intampla. Nu ii ultima data stai linistit, inca ai drum lung de parcurs, cu timpul vei fi alta persoana alta vei avea alta mentalitate, alte ganduri. Daca esti doborat ridicate si mergi in continuare, lupta.
"Viata ii o curva, deci hai sa o fu**m noi pe ea pana nu ne f*** ea pe noi."

| yellowboy explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi happy happy happy
P.S:am 15 ani CrazyRat tongue

| Ellena1920 a răspuns:

Suferința este dureroasă dar nu, nu este nimic în neregulă cu tine. Gândeste pozitiv! Femeile au forme și gusturi diferite precum un fruct.Viața merită traită nu ai de ce sa te oprești din a mai trăi. Începe o noua relație, si vei realiza cum toată atentia ta se va îndrepa spre prezent nu viitor.Vei uita de relatia anterioară și vei ieși din depresie.Nu este ușor, dar nici imposibil!(asta nu inseamnă să începi o relație cu prima fată intalnită pe stradă). Accepta oamenii în viața ta și lasă-i să plece când le e timpul, precum spune și acest citat:,, Când cineva la care ţii pur și simplu pleacă, aminteşte-ţi, că frunzele, toamna, nu cad pentru că vor, ci pentru că a sosit momentul"... Într-un cuvânt acea fata nu era persoana potrivită.Nu te întrista și nu alerga imediat dupa altă iubire, si nu ramâne in trecut.Cine va ține cu adevarat la tine va ramâne in viața ta.Cât despre singurătatea ta, ea va fi estompată, ocupă-ți timpul cu altceva și nu te mai gândi la ce a fost. Așteptă nu alerga dupa iubire.Lasă iubirea să alerge după tine. Pupici :*** sper ca te-am ajutat happy.