| trocki123 a întrebat:

Salut TPU! Deci am o problema și nu știu cum să o rezolv. Ideea e că uneori sunt crispat, nu am reflex, nimic, nu am chef de nimic, sunt rușinos, gandesc mult unele chestii foarte simple și raman blocat pe ele, nu gust glumele sub niciun fel, sunt nervos, pe scurt toate calitatile proaste. În schimb, în alte momente, sunt fix asa cum ar trebui să fiu. Adică plin de viață, cu capul pe umeri, gandesc lucrurile simplu și corect. Care este problema? Și cum o pot rezolva? Mă afecteaza inclusiv la condus cand uneori pur si simplu, conduc din inerție, fără chef de nimic. Vă rog, ajutați-mă!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum să te ajutăm să fii sau să nu fii?

| Invictusman a răspuns:

Salut.
Te confrunți cu Episod depresiv și anxietate. Ai probleme cognitive cauzate de depresie, depresia afectează funcția cognitiva
se știe acest lucru de cunoscători.
Ai o anxietate mascata care încă nu o ieșit pe deplin la suprafață, mai exact ai elemente anxioase nu patologia în sine.
Instabilitatea psihica e cauzata de depresie, depresia recurenta, și nu poate fi confundata cu tulburarea bipolara care e mult mai severa și cronica, o psihoza maniaco depresiva în,, termenii vechi".
Nervii în denumirea psihologica se numește,, iritare ", este un simptom bine cunoscut al depresiei, printre care și lipsa de chef.
Nu te du' la medic încă, ia complex de magneziu și ceai de sunătoare, sau multivitamine, minerale, zinc, timp de 2 saptamani, dacă după 2 saptamani nu o sa simți o îmbunătățire atunci trebuie sa mergi la psiholog, dar nu orice psiholog ci sa cauți unul bun, care știe cu adevărat "meserie".
Simptomele tale încă nu sunt de "psihiatrie", s-ar putea chiar psihologul sa îți dea ceva care nu cauzează dependenta, si care te poate ajuta pe termen lung, (câteva luni)., ceva natural nu pastile chimice care produc dependenta.
Dar poți lua și magne b6 o luna de zile și ginkgo biloba care e natural și nu îți face rău, dacă simți ca îți face, deși ar fi absurd sa îți facă nu mai iei, doar complex de magneziu de la eurovita.
Sindrom anxios depresiv e ceea ce ai tu. Dacă nu tratezi la un psiholog va devine o tulburare, adică o patologie, o forma cronica a anxietății, anxietatea are o evoluție spre patologie mai,, fulgerător,, decât depresia. Tu ai episod depresiv, nu depresie adevărată care te afectează grav.
Sănătate multa!