| hackre a întrebat:

deci am si eu o mica mare problema. sunt boboc la liceu si eu sunt mai inocent asa, adica sunt mare, dar mai sperios, si astia mari ma pun sa cant ca boboc cand ma vad mereu la liceu, si nu stiu. a fost amuzant prima data dar de acum incep sa ma faca de ras, daca nu cant spun ca ma bat si etc. si nu stiu, ce sa fac? Spuneti-mi si mie. mai imi cer bani etc. si na. trebuie sa le dau cand am, mersi pentru. ajutor, dau si funda.

Răspuns Câştigător
| VanillaBear a răspuns:

Sincer te inteleg daca nu ai vrea sa le spui parintilor sau dirigintelui sau ceva de genul pentru ca nu vrei sa te faci de ras.
In problema cu banii am o solutie:Chiar daca vii cu bani la tine nu merge cu ei in buzunar si daca ii pui in ghiozdan sau in geaca pune-i intr-un compartiment care sa nu se vada asa ca poti sa le spui sincer ca nu ai si gata. Daca te ameninta si-ti spun sa le aduci bani,atunci trebuie sa vorbesti cu cineva.

Pentru chestia cu cantatul, eu zic sa le spui nu si sa le intorci spatele si desi risti o "bataie" tine-te bine pe pozitie, da un explu altora care sunt in situatia ta si nu le da satisfactie.Nu te arata speriat, mai fa o gluma si continua sa te indrepti pe drumul tau, chiar daca ei te tot intorc din drum spunandu-le:"Hai lasa-ma frate ca n-am timp acum!" sau "Hai ma ca asta e veche mai veniti si voi cu ceva nou" sau ceva de genu care sa nu-i enerveze da sa-i faca sa te lase in pace.

Noroc multhappy

xoxo Vanilla

2 răspunsuri:
| Zoet a răspuns:

De ce să le dai bani?! N-am înţeles. Eşti cumva bancă?
Pur şi simplu, ignoră-i.
Fă ceva, spune-i doamnei diriginte sau domnului diriginte. Iar acesta va vorbi cu ceilalţi colegi, pedepsindu-i pe "ăştia mai mari. "

Până la urma toată sunt banii tăi. Părinţii ce fac?

Când îţi mai cer bani, spune-le că nu ai. Intr-un timp poate nu vor mai avea acest obicei, de a cere banii altora.

| Bris a răspuns:

Mi mila de tine.Sa-ti zic,o poveste (fratile meu este mai mare si e in liceu, deci, teoretic stiu cum e ) in a9-a esti un ratat ca posibil sa te muti din scoala ta si nu cunosti pe nimeni.in a 10-a "prinzi " smecherie mai cunosti si tu pe cineva si alte lucruri.In a 12-a, aici de fac 2 categori, 1 aia care-s bota, fraieri, 4 pe linie sicare l-i groaza ca dau bacul si 2 aia care is genii.Ai cateva regul :1.sa nu-ti parasti colegii ca o patesti si vi batut acasa.2.nu fa pe durul.3. nu le dai banii tai, adica ce...(incepi sa-ti bati joc de ei; uite ma imi cereti bani, intelegi si eu ca e criza da dao in colo de treaba sarantocilor; ceva de genul asta.Acestea sunt regulile.Acum poti sa ma injuri ca, povestea mea nu e prea frumoasa.Adevarul doare. Bafta.