| Ionutcercel7 a întrebat:

Salut TPU,

Fac 18 ani la sfarsit de Septembrie si as dori sa dau de carnet si sa-mi iau si o masina. Dar simt ca nu pot sa invat sau sa am motivatie in aceasta perioada ''ciudata''.

De vreo 2 saptamani am o dispozitie total diferita.
De pe la jumatatea lunii aprilie pana acum 2 saptamani ma simteam intr-un anume fel asa, foarte bine, plin de energie. Acum ma simt mai putin emotional, nu mai simt emotiile asa bine, nu mai sunt la fel de alert de ce se intampla in jurul meu, nu prea pot explica, ma simt mai ciudat decat inainte.

Nu consum substante, nu fumez, nu beau nici alcool, doar bere ocazional, in schimb consum energizante macar 3 pe saptamana.
Eu nu sunt deloc o persoana trista, pot spune ca sunt sanse sa sufar de anxietate, in nici un caz de depresie sau alte probleme mai grave.

De cand usor a inceput sa se termine anul scolar ma simt altfel, ma culc la ore mai tarzii si ma trezesc dupa ora 12, chiar daca ma trezesc la ora 10 adorm inapoi inca cel putin 2 ore.
Am vazut ca si vremea ma afecteaza destul de tare, de 2 zile a plouat si a fost innorat.
In fiecare seara ma gandesc cum era prin lunile Aprilie/Mai, aveam cea mai buna dispozitie pe care am avut o vreodata. Ma rog mereu ca urmatoarea zi sa fie cum era atunci.
Nu mi s-a intamplat nimic special in acea perioada, doar ca m-am simtit bine.

Eu ascult si traiesc cu muzica, cel mai mult ascult Trap, atunci am descoperit melodii noi si imi dadea o anumita stare, nu puteam iesi afara fara airpods si nici acum nu pot, nu ca asta ar fi vreo problema, dar cand le am avut la reparat 1 saptamana m-am simtit prost rau de tot ca nu puteam sa ascult muzica decat la PC si am inceput nici sa nu ma mai joc pe calculator asa mult, desi mereu mi-a placut sa fac asta impreuna cu prietenii mei care nici ei nu se mai joaca asa mult.

Eu consider ca problema ar fi schimbarea rutinei, nu mai ma trezesc sa merg la liceu, deci nu ma mai pot trezi devreme sa am alta dispozitie, simt efectiv ca se duce ziua prea repede, desi ma trezesc la maxim ora 12 si nu dorm in restul zilei.

Ce solutii asa avea in afara de a merge la psiholog/psihiatru?
Multumesc pentru ca ati citit si/sau raspuns!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa-ti rezolve problemele psihice anul asta si sa faci scoala de soferi la anul, cand mental vei fi mai bine, dupa ce faci tratament dat de medic.

| 1onur a răspuns:

Boss meu fratele meu frățiorul meu happy

Păi cum sa iei otrăvești boss meu daca tu te otrăvești? Ști nu va asta faci? Îți tulbură mintea energizantul ăla îți nenorocește sănătatea și liniștea te agită te trimite în niște străini grave de tulburare și agitație fiindcă ăsta cauză energizantul că efecte și voi aveți impresia mama gata am energie rup fac dreg totullaughing) da acolo este și secretul ori cărui Prostie inventate că scop și cu scopul de a distrugerea sănătatea viața omului cu ori și ce preț nu le pasă de voi nici un gram sa știți asta băieți sunteți tineri Adolescenți eu văd multi tineri Adolescenți cum consumă acel cancere și bine înțeles nici țigara nu le lipsește din mână mai ales când îi văd cum pufnesc ei puful ăla de țigară mă ia râsul da mă abțin usor toate prostile astea care le induce o stare agitat tulburată și ei au impresia că ei au energie da nu-și dau seama cași fac rău nu au somn le afectează sănătatea grav de rău mai ales daca ești un consumator de redbul hell burn si alte nebunie din asta nu vei avea bine înțeles tinere somn iar somn este cea mai importantă pentru sănătate noastră fiindcă somnul ghici ce tinere?happy afectează grav de rău memoriahappy nu mai ai reținere nu mai cap și nici minte sa fi capabil sa memorezi acele subiect și întrebări apoi te întrebi ba da naiba am eu mă laughing) happy pai ai tinere o problemă te otrăvești si iti distrugi sănătatea si viața apoi cu sa mai ai minte de învățat dacă te-ai apucat de Prosti bosule?happy

Nu și nevoie de niciun psiholog și nici terapie și alta prostie. Ești sănătos tun dar îți faci un rău care nul știți mulți încă fiindcă sunteți tineri nu știți nu-i vina vina voastră cei drept da acum că ști Adevărul cu Adevărat sper că nu-ți mai bați joc de sănătate ta de sufletul tău corpul tău și ai grijă de sănătatea ta mintea ta trupul tău viața ta și nu-ți mai bați joc de tine cu prostile alea pline de cancer și alte chimicale pe care nu știm ce conține în el

Fiule nu-ți mai neglija somnul nu-ți mai bate joc de sănătatea ta PREȚUIEȘTEȚI sănătatea cu ori-ce PREȚ niciodată n-ai vezi un energizant sa fie menit pentru binele omului și sănătatea omului Eu vad cum beți PROSTIA ăia ca apa și eu am băuto și eu am consumat da eram influențat de ei tovarăși prieteni ia ma si tu bea ma si tu si ne-am abonat la prostie si uite până să-mi dau eu seama de treaba asta cu energizantele ani la rând m-am otrivit cu prostile alea muzica poți să asculți de care vrei tu mușchi tăi sufletul tău inima ta dar nu abuza de sănătate ta fiindcă dacă trăiești muzica însemnă că trăiești cu Adevărat momentul acela și doar sufletul și inima ta știe ce este in interiorul tau cu Adevărat nimeni altcineva nu va ști în afară de tine prin ce treci prin câte vei trece în viața și câte vei întâlni în viața asta ai grija de sănătatea ta și nu-ți mai neglija somnul și nici nu mai pune la inima si suflet asa mult ia permisul fiindcă ești capabil si sănătos din toate privințele și după ce îți iei permisul ai mare grija cum conduci si nu te apuca de prostii sa te valul adică prostia si sate sui la volan Beat.

Ești capabili și poți pune mâna pe permisul ăla Dumnezeu o sa fi cu tine dacă te lași de prosti și să-ți mai distrugi sănătatea și sufletul cu otrava ăia ai sa vezi că sigur pui mâna pe permisul ălahappy

| AndaAlexandra a răspuns:

Posibil ca energizantul sa te slăbească. Încearcă să renunți la el, macar o perioadă și vezi cum te simti. Și programul pe care ți le-ai făcut de când s-a încheiat anul școlar poate fi cauza. Încearcă să te trezești mai devreme, să îți faci o alta rutina, asemănătoare cu cea de la școala.