| Anonimul1h a întrebat:

Salut TPU! În data de 18 iunie este ziua mea! Tata mi-a spus sa mă gândesc ce vreau sa îmi cumpere de ziua mea ce vreau eu! dar problema ii că nu știu ce vreau adică ce cadou sa îmi cumpăr! Spuneți mi un obiect pe care sa îl zic la tata mil cumpere! Sa nu fie scump! Plz dau fundiță

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Tu iti cunosti cel mai bine trebuintzele, poate fi un ceas de mana, un obiect vestimentar, o carte beletristica sau o culegere pentru scoala. ce ai tu nevoie si vrei sa ai si folos si amintire in acelasi timp.
p.s. eu am primit la varsta ta un ceas micut de mana mecanic chaika, era grena si foate fin, era cu rubine. dupa ce l-am desfacut am vazut. era o bijuterie.
cand il vad acum dupa. 100 de ani imi trezeste instantaneu amintirea momentului respectiv si a bucuriei si surprizei. era ceva pe atunci sa ai tu ceasul tau propriu si personal.
l-am carat in examene. e plin de emotzii, amintiri si. rugina (l=am scapat in cada la un moment dat )
deci daca vrei sa-ti amintesti peste ani de acea zi de nastere alege un obiect mic cu o semnificatie mare. si daca nu te hotarasti, spune-i tatei sa-ti ia ce crede el ca-ti foloseste si iti va amintii peste ani de el si bunatatea lui.
p.s. "La multi ani fericiti "!

| DixieP a răspuns:

Pai depinde ce iti place. Daca tot e "moda" asta, poti sa ii ceri o kendama ca e destul de interesanta si este la un pret destul de ok.
Poate, daca nu ai, ar merge o bicicleta, role, poti sa iti iei o clapa mai micuta ca sa te joci cu sunetele si poate se prinde ceva de tinewinking. Altceva, poate un alt instrument(dar eu zic ca pianul e mai frumos si mai interesant), poate un parfum, un rucsac nou, imbracaminte sau incaltaminte sau poate ii ceri sa te duca undeva pe la un muzeu, teatru, cinema sau intr-un loc in care sa te regasesti si unde sa vezi ceva pe gustul tau.
Te poti gandi in primul rand la aptitudinile tale, de exemplu:
-daca esti o fata care iti place sa studiezi, i-ati niste carti bune recomandate varstei tale
-daca iti place sa fii cocheta, poti sa ii ceri ceva de imbracat, incaltat, niste accesorii sau niste chestii care sa te ajute sa iti aranjezi parul
-in cazul in care iti place sa iti petreci timpul cu prietenii, cere-i un joc interactiv, eu am gasit un joc foarte interesant care se numeste Piramida. Ti-l-as sugera, dar in cazul in care nu-l gasesti pe acesta cauti tu unul, la fel sau poate chiar mai interesant decat el.
-daca esti cu artele cere-i o trusa de acuarele, creioane colorate, hartie sau orice alt lucru ai nevoie
Nu iti sugerez sa iti cumperi un telefon sau nu stiu ce gadget-uri care cel mai probabil nu te vor ajuta mult si iti vor face mai mult rau.
Sper ca te-am ajutat cu un posibil cadou sau daca nu, imi pare nespus de rau. Sper ca iti vei gasi darul potrivit si iti urez si "La multi ani!".

| Anonimul1h explică:

Oare un telefon?

| DixieP a răspuns (pentru Anonimul1h):

Este o idee, doar in cazul in care nu ai unul si consideri ca este o necesitate. In cazul in care nu ai nevoie, cauta ceva care sa iti ramana peste ani ca amintire sau pe care sa-l folosesti.