| cripsontyphoon a întrebat:

In ltimul timp sunt din ce in ce mai stresat cu scoala. Am tot mai mult de invatat, materile se suprapun si pur si simplu nu mai fac fata. De fiecare data cand ma duc la scoala parca m-as duce sa ma impusc, iar in ultimul timp i-am neglijat serios pe cei din preajma mea. Puteti sa-mi dati cateva sfaturi? Vreau sa ma mentin la nivelul la care sunt acum, dar vreau si sa nu mai fiu stresat mereu si sa am mai mult timp liber. Multumesc mult si dau funda.

4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Faci un program de care sa te tii. Care sa contina si momente de pauza. Mai inveti si sambata pentru zilele incarcate. Incearca sa iei note de la inceputul semestrului. Este posibil ca acum se se predea mai mult pentru ca s-a pierdut o saptamana de scoala si alta cu incheiatul mediilor si poate se mai incetineste ritmul daca profesorul ajunge cu materia la nivelul la care este planificarea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Peaches a răspuns:

Nu inteleg suprapunerea materiilor. Dar tu poti face o planificare astfel incat sa inveti toata de luni pana vineri, poate si jumatate din sambata si apoi sa fii liber

| Zeblankob a răspuns:

Te lasi de scoalalaughingGlumeam.Nu incerca sa iti faci un program.Pai tu cand vei merge la facultate, tu stii cat o sa ai de invatat acolo? De 1000000000(intelegi tu) ori.Iti sugerez sa nu te mai stresezi cu scoala si sa inveti la materiile care iti plac (Sper ca iti place macar unalaughing) si lasa-le pe restul si ia note macar de trecere la ele.Bafta si sper ca te-am ajutat.