| nicusornicusor a întrebat:

Salut tpu...La ce profil trebuie sa termini ca se te duci la Politehnica.(Bio-Chimie, Mate). care sunt ..si sa imi spuneti ceprofil sa evit daca vreau la POLITEHNICA

2 răspunsuri:
| LexiLaveil2 a răspuns:

Ca sa poti merge la Politehnica, trebuie sa termini un profil real, cum ar fi: mate-info, chimie-biologie, mecanica(iti trebuie mate, info, chimie, fizica). Trebuie de evitat profilele umane. Nu ai ce face acolo. profilele umane sunt filologie si stiinte sociale. Asta tine doar de romana, latina, limbi straine, geografie, istorie. Mate, fizica, chimie, info faci doar intra 9-a si putin a 10-a daca nu ma insel. Si faci foarte usor. Si nu o sa iti ajute la nimic.

Daca vrei la politehnica, axeaza-te pe profile reale. De ex, la stiintele naturii (chim-bio) poti sa mergi unde vrei tu, la ce facultate vrei, pentru ca faci cate putin din toate.

| deyu_1481 a răspuns:

Buna! E clar ca daca vrei POLI trebuie sa termini Realul(Mate si fizica intensiv)! Spor la invatathappy