| anonim_4396 a întrebat:

La scoala, stau in banca din clasa a 9a cu o fata Andreea care am devenit pe parcurs prietene foarrte bune, (acum sunt a 10-a) ea ma asteapta in statie in fiecare dimineata, pentru ca este de la țara, apoi mergem impreuna ca sa ne intalnim cu o alta colega de clasa (este cea mai buna prietena a mea, Nicoleta) si ne ducem la scoala toate 3.
Eu cu andreea ne ajutam reciproc la teste, teme, ea mă ajuta la matematica iar eu la engleză, romana.
Astăzi la școala Andreea mi-a dat o bucatica de ciocolata si am mâncat-o apoi Nicoleta mi-a spus sa.i dAu si ei ca ii e pofta si i-am mai cerut o singura bucatica si face la mine: da ce.i la mine magazin, du-te si cumparati.
Apoi mi-a zis daca vreau o guma i-am zis ca nu vreau, dupa o Ora am inteebat.o daca mai are gume ( o dadean in jumate cu nicoleta) s cica: eu dau banii pe ele pentru voi? Aici vreau sa spun ca mereu ii aduc placa mea de par ( cam de 2 ori p sapt)Andreei si eu dau acasa si nu ii mai zic sa-si cumpere cum face ea pentru o guma, in plus mi-a stricat o chestie de la placa de par nu mai sta inchisa si nu i-am zis ceva pentru ca imi e rusine... In ore imi cere telefonul meU ca sa intre ea pe Facebook si nu ii mai spun sa-si cumpere telef...
Cum sa-I zic si eu ca nu vreau sa ii mai dau telef sau placa mea d par, cum nici ea nu ne da nici macar o bucatica de ciocolata, imi e rusine, as vrea sa ma mut cu Nicoleta in banca.Ce ziceti? A da si baiatul de care ii place ei foarrte mult, vrea sa fie cu mine iar de atunci a inceput ea sa fie Asa nesuferita

Răspuns Câştigător
| Dobitoc a răspuns:

Salut!
Eu sunt baiat asa ca nu cred ca o sa pot sa inteleg perfect sau sa-ti dau cel mai bun sfat, dar totusi sa incerc.In primul rand ceea ce faci voi sunt "copilarii" tipice varstei, care se pot si se intampla extrem de des la adolescenti.Pana sa-mi spui ca intre voi a intrat si un baiat, chiar am crezut ca prietena ta are o problema, de s-a schimbat asa de mult.E clar care este motivul gesturilor de marlan, pe care le afiseaza ea, este chiar baiatul care te place, ea fiind prin consecinta geloasa.Ca sa iti mai raspuns si la intrebarea cum sa raspunzi si sa-i spui cuiva ca nu vrei sa-i dai un lucru/obiect este simplu, ii spui sincer, din suflet si fara rusine, pana la urma este doar lucrul tau, nu esti obligata sa il dai cuiva, nu? Sper sa iei decizia cea mai buna si un singur sfat: gandeste cu capul nu cu inima!

7 răspunsuri:
| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Deci baiatul e de fapt problema?
Daca baiatul este problema poarta o discutie sincera cu ea, spunandu-i ca nu iti plac de acel baiat si totul ar trebui sa revina la normal.
O seara buna!

| Wehes a răspuns:

1. Te muti in alta banca, cu cine vrei. Nu trebuie sa ii dai ei explicatii.
2. Te cuplezi cu baiatu respectiv. Acuma, din cauza ei o sa stai singura thinking

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Atunci se explică de ce e așa nesuferită...
Spune-i totul în față că așa nu rezolvi nimic și dacă o dai în ocolișuri îți va fi și mai greu.
Răspunde-i pe loc nu mai sta pe gânduri că ți-a făcut.că ți-a zis...

| MissVamp a răspuns:

Salut si tie,daca vrei sa nu te mai certi cu ea nu ii mai da nimic,cand iti cere placa spune-i,,dar ce la mine e magazin'' cum ei nu ii este rusine sa nu iti fie nici tie, trateaz-o cu o aceeasi moneda, ca sa vada cu este, spune-i ca faci ecxact ca ea, ca sunteti cele mai bune prietene si trebuie sa copiezi pe cineva.vezi daca merge asa si explicai...multa bafta happy

| Katoteshika a răspuns:

Pai daca ei nu-i convine nu iti este prietena...
incearca sai explici ca nu te intereseaza de baiatul acela si daca nu va vrea sa inteleaga incearca sa te muti langa nicoleta si sa nu-i mai dai nimic si ai sa vezi ca va veni in genunchi sa te roage sa fiti din nou prietenewinking

| Hozan_Vasile_1959 a răspuns:

Nu ti-e prietena

| Hozan_Vasile_1959 a răspuns:

Da-i papucii