| stragery a întrebat:

Salut, TPU, nu prea am ce face asa ca am sa deschid un subiect pe tema "manipularii", sa incep eu cu opinia mea happy

Eu sincer cred ca de-a lungul timpului, oameni au fost manipulati si inca sunt, de catre cine?, pai alti oameni desigur, una dintre metodele folosite este Religia, cine este mai protestat la adresa religiei poate sa plece, nu voi spune lucurui frumoase despre ea, de fapt eu cred ca aceasta forma de maipluare a popluatiei, este vinovata pentru majoritate-a crimelor/razboaielor, de-a lungul istoriei, aproape toate razboaiele au fost cauzate cu infuenta religioasa...

Cine a introdus religia si de ce?

Pai parerea mea este, ca o populatie este mai usor de controlat, atata timp cat respecta niste principi etice, impuse de conducatorii lor, de exemplu in evul mediu, in perioada lui Isus.
Si asa de-a lungul istoriei oameni au crezut in ceva ce de fapt,
nimici macar nu exista.

In prezent,
oameni politici te manipuleaza, cum?, pai prin slabirea inceata a invatamantului, un om fara cultura este un om usor de controlat, in Romania in prezent, foarte putine persoane, absolvesc bac-ul, poate 1 din 15.

Pai. ce sa zic, noi dam vina pe politicieni cand de fapt noi suntem principala cauza.

In concluzie, trebuie sa alegem bine, cum vrem sa fim, manipulati, sau sa manipulam noi? happy

Aici am prezentat putin din fiecare, sper ca intelegeti la ce ma refer.

1 răspuns:
| 00Openminded00 a răspuns:

In legatura cu religia eu creda ca, avand in vedere ca are origini foarte indepartate, oamenii au inventat diferite zeitati care sa ia rolul explicatiilor unor fenomene pe care nu erau capabili sa le inteleaga. Nu consider ca are originea in dorinta de manipulare. Este adevarat ca acum a devenit o adevarata arma, dar atunci cred ca nu era. Iar in legatura cu politica, toti conducatorii se cred mari papusari cand de fapt sunt doar niste marionete de proasta calitate manipulate de superiori (in general cu putere finaciara), care la randul lor sunt ghidati de interese ( tot financiare). Concluzie: suntem toti manipulati de bani. Am devenit atat de inumani incat doar luxul ne mai poate aduce fericirea. Lucrurile simple sunt demodate si spre exemplu, natura nu mai aduce zambete nimanui. Nimeni nu mai este impresionat de frumusetea apusului de soare deoarece e prea comun si nu il ajuta sa fie mai presus decat ceilalti cu nimic. Suntem toti manipulati de bani si de avere si cel mai important de o dependenta de superioritate ( in general o vaga impresie de superioritate ) datorata unei educatii proaste transmise din generatie in generatie.