| anndrew2002 a întrebat:

(Nu stiu daca este categoria potrivita)

Am 15 ani si inaltimea de 1, 71 m. Pana la ce varsta mai pot creste in inaltime? 80% din prietenii mei au peste 1, 80 m iar eu am aceeasi inaltime de cateva luni. Pot sa il ajung pe tata care are 1, 83 (iar mama 1, 57)?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tu nu vei creste cat prietenii tai, pentru ca inaltimea ta este mostenire genetica de la parintii tai si cresterea prietenilor tai este mostenire de la parintii lor.
Deci, fiecare creste atat cat a mostenit de la parintii lui!

Cresterea in inaltime la baieti, se intampla pana la varsta de 16-17 ani.

Calculul inaltimii in cazul tau, se face asa:
Inaltimea tatalui: 1, 80m
inaltimea mamei: 1, 57m
Tu vei avea: (inaltimea tatalui + inaltimea mamei + 13) :2 =
(180+157+13):2 = 350:2 = 175cm

sursa de calcul aici:
http://www.desprecopii.com/......sterii.htm

| George3412 a răspuns:

Raspunsul e da, il poti ajunge pe tatal tau daca ai preluat aceasta gena de la unul din bunici. Cerceteaza in familia ta si vezi daca ai rude directe mai inalte decat parintii tai. Oricum e posibil sa mostenesti un stra-strabunic de care nici nu ai auzit, asa ca nu te descuraja! In plus, baietii pot creste pana la 25 de ani (cazuri rare, dar e adevarat). Ideea e ca tu chiar daca ramai la inaltimea asta, nu inseamna ca e ceva rau, la urma urmei esti undeva in jurul mediei de varsta si e posibil sa fii dezvoltat pe alte planuri.Fiecare furtuna e aducatoare de soare, deci stai calm, nu e nimic grav, dar ti-am zis ca inca mai poti creste.