| oltean002 a întrebat:

o amica se considera" urata" si din cauza asta a intrat intr-o "mica depresie" daca se poate numi asa, mereu este trista si se invinovateste pentru felul in care arata. Am incercat sa ii fiu alaturi si sa o ajut sa treaca peste dar nu ii pot schimba gandirea. Vreun sfat? Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Vorbește cu ea și întreab-o ce nu-i place la ea, dacă e grasă spune-i să facă sport și să țină cât de cât regim, dacă e un anumit defect pe față dacă nu-l acceptă spune-i să -l îndrepte prin machiaj, încurajeaz-o să meargă la un salon și să-i aranjeze cineva păru calumea, contează mult cum îți stă părul la aspectul general.
Deși, aș recomanda oricum s-o încurajezi să facă sport, ajută mult la psihic și îmbunătățirile ajută și la creșterea încrederiii

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Citește despre autosugestie și dacă dorești să o ajuți, îi poți firmula/ traduce câteva texte pe care să le repete zi de zi. De asemenea se poate înregistra citindu-le, apoi se ascultă. Este mai eficient cu vocea ei.

| Mosotti a răspuns:

Las-o cum este ca nu vei putea sa ii schimbi gandirea nicicum, lasa sa treaca prin asta ca va iesi de la sine dupa un timp. Daca atata o duce capul sa se invinovateasca, e clar ca nu isi poate schimba gandirea. Chiar si daca a mancat, nu a facut-o asa ca a vrut neaparat, a avut ea niste traiti, emotii, impulsuri pe care nu le putea controla si care a facut-o sa manance, deci tot nu e prea vinovata, daca nu pricepe astea, aia e.

Si de ce pune asa mare pret numai pe cum arata?! De ce nu pune si cum gandeste, si ce stie, pe comportament, astea nu le vede? Ca poate le are.
Si daca ar fi urata, ghinion, sa se adapteze, asta este, nu tin acu doliu ca nu arat nu stiu cum.