| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei vor sa ma dea afara din casa. Nu, nu ma doar ameninta cum te ameninta la 5 ani ca sa stai cuminte(am15)De ce vor ei asta? Pai din urmatoarele motive:
1. Pentru ca nu fac nimic toata ziua stau doar pe pc si ma mai enervez uneori la jocuri(nu am altceva de facut mi-as dori sa ies afara dar m-am certat cu toti prieteni din cauza ca ei au fost falsi poveste lunga), parintii ziceau ca la varsta mea munceau si din alea.
2. Pentru ca nu ies afara cu prietenii/nu am avut nici o prietena pana acum. Ei zic ca din cauza mea nimeni nu iese cu mine afara dar na fiecare sa creada ce vrea iar prietena nu doresc docamdata, ca pierd vremea si nici nu am curaj sa ma bag in seama cu o fata.
3. Pentru ca am o bunica si cand ma enervez, si sunt langa ea si ea mai comenteaza doar aiurea sau nu ma lasa in pace o lovesc dar rare ori- doar de 2-3 ori s-a intamplat(si a fost doar ca am impins-o sau ceva).
Voi ce ma sfatuiti sa fac? In legatura cu tot...

8 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

:O
Fara suparare, dar ma mir ca nu te-au dat afara mai repede!
Tu realizezi ce faci de fapt? Trebuie sa te schimbi, sa te corectezi de la toate lucrurile astea groaznice pe care obisnuiesti sa le faci. Printre altele, evident ca trebuie si tu sa pui mana sa faci prin casa. Cand o sa stai la casa ta o sa vezi de ce te-au pus ai tai sa lucrezi pe acasa. Iar cu bunica ta - ti-ar placea cand esti batran, nepotul tau sa faca asa cu tine?
Cand esti batran nu mai ai nervi si uneori comentezi aiurea si tot bagi de vina. Dar cum ai tai rezista cu bunica ta, fara sa o omoare sau altceva, cred ca poti si tu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Abuzul de jocuri te rupe de realitate, multi ajung la psiholog. Prietenii sunt asa cum sunt se stie dar in timp se fac selectii. Ideea e ca daca tu te respecti pe tine din toti se vor gasi 2-3 care sa te respecte si ei. Daca tu nu te respecti iti vor da toti cu flit. Un stalp bine infipt in pamant il vor privi toti cu respect sa nu faca cucuie, o frunza dusa de vant pe trotuar va primi suturi de la toti. Daca imi spune unu ca-s beat nu-l bag in seama, daca imi spun 100 ma duc sa ma culc.

| Samariteanul a răspuns:

Pai ori iti schimbi comportamentul, lasi pc-ul ala ca oricum nu te ajuta si incepi sa inveti bine, daca ai varsta necesara sa te si angajezi si sa dev comunicativ cu oamenii ori ai face bine sa-ti cauti un loc in care sa-ti petreci noptile(fara pc)

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru Samariteanul):

De invatat invat, premiul 2, pe pc stau doar ca nu am nimic de facut, ma joc in scarba doar sa treaca timpul, iar comunicativ sunt, am avut ogramada de prieteni dar cu timpul au fost falsi doar ca ei trebuia sa fac, sau ma barfeau pe la spate, mai multe iar noptile nu stiu cum sa le pierd. Nu as avea unde sa ma angajez, nici nu as intentiona deoarece eu unul am 15milioane stransi singur doar ca nu am prieteni cu care sa ies la un suc cu ei sau din astea...

| Samariteanul a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Ok,dar tot ai obiceiuri proaste.Nu mai pierde noptile.Incearca sa dormi si tu ca oamenii normali.Iar prietenii daca ti i-ai pierdut iti poti face altii destul de usor(dar nu daca stai toata ziua in casa)

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru Samariteanul):

Nu le pierd gen ma culc pe la 3 ca sunt prea odihnit sa dorm. Si cum ai vrea sa gasesc prieteni noi? Ies in parc si ii intreb nu este asa? si ei ori o sa ma i-a la misto ori cine stie. Stii ce zic? Adica sa ma bag in seama cu un grup/un om din senin de pe strada prima oara vazut fara sa il cunosc nuprea cred ca o sa mearga.

| Samariteanul a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Nu,nu o sa mearga dar de ex daca esti la scoala(cred ca esti) te poti baga in seama cu alti oamenii, mai ales daca invetibine, cum ai zis. Poti face voluntariat si sa cunosti oameni noi de care nu ai auzit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să-ți schimbi comportamentul te-ai gândit? Problema ești tu în mare parte, nu ei.