| StefanCristi a întrebat:

Salut tpu.ro am fost la biserică pentru bunica că a murit și mi.sa dat două pachete e păcat că am primit unul și al doilea nu l-am dat unui om care mi-a cerut? eu știu dacă am voie să dau încaz că nu e pomana mea

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Dar din dar se face rai!" asa spune un proverb romanesc care se aplica si in cazul pomenelor... ca ai impartit ceea ce ai primit cu un om sarman si bine ai facut!

| StefanCristi explică (pentru Violleta2022):

Nu a fost cu intenție credeam că e păcat dacă nu e cumpărată de mine pentru împărțit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii pasă nimănui... Serios acu. Cu atât mai bine că ai dat cuiva care avea nevoie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu. Si eu am facut de multe ori asta pentru ca mi se parea ridicol sa iau eu pachetul ala, avand dulciuri si mancare acasa, iar unii oameni amarati sa se uite cu ochii mari la poarta bisericii sperand sa primeasca si ei un pachet pentru ca ai vazut ca mereu cand se fac pomeni vin oameni special pentru acele pachete

| StefanCristi explică (pentru Furnicuta000):

Eu am făcut în necunoștință de cauză credeam că e păcat pentru că nu e pomana împărțită de tine credeam că doar persoana care împarte are voie nu pomana dată ție acum am înțeles mersi de sfat