| krazyboy47 a întrebat:

Stie cineva daca se poate face scratching pe un Hercules DJ Control Air? As dori sa imi iau unul si vreau sa aflu daca se poate face scratching pe el pentru ca e Controller Dj nu e Turntable.

1 răspuns:
| Pricajan_Radu_1994 a răspuns:

Parerea mea e ca dj controalele sunt cam proaste si nici un caz turntable. Turntable-ul e un picup profesional pe care pui discuri de vinil inregistrate cu asa zise seample care sunt parti vocale din diferite piese si poti practica scratchuri si mixuri.Eu mi-am cumparta acum 2 ani un cotroler (hercules mk4) si pe acesta am invatat sa scratchez dar regret ca l-am cumparat pentru ca am evoluat foarte mult si nu mai face fata in plus sunt niste bani aruncati.Cand o sa evoluezi intr-un an doi sigur o sa vrei turntable cum am mai spus controalele sunt bune doar amatori sunt niste jucarii cum ar veni, pentru a invata sa scratchezi si dupa ce devi foarte bun observi ca controlerul nu face fata si vrei sa-ti cumperi scule profesionale si atunci iti recomand sa strangi bani pentru ceva bun cuma ar fi un picup sau turntable cum ii spune in engleza exemplu (technics sl 1200, vestax pdx 2000 sau 3000, reloop 6000) si e necesar un mixer pentru ca fara el nu poti face scratchuri pentru ca scratchurile daca ai vazut in videoclipuri pe youtube se fac frecand discul cu o mana si taiand sunetul cu cealalta mana folosind degetele, cum ar fi (vestax pmc 05 sau 06, dj tech dif 1, ecler nuo2) pe astfel de scule poti face adevaratele scratchuri. Daca ai vazut in battle-urile americane de dj scratcheri foloseau doar turntable technics sl 1200 si mixerul vestax pmc 05 pentru ca sunt facute in japonia si sunt cele mai bune scule si mai logivibile sunt si costisitoare dar daca esti un mare pasionat si cu adevarat vrei sa faci scratchuri merita bani sper ca ti-am fost de ajutor cu toate ca intrebarea a fost postata demult